Seo’nun Önemli Adımı: ‘ SEO Uyumlu Makale Yazma’

Seo’nun Önemli Adımı: ‘ SEO Uyumlu Makale Yazma’

/ No Comment

Hayatımıza dahil olan 'dijital pazarlama' ile pazarlama kavramı farklı boyutlara dönüştü. Daha önce pazarlama adına yapılan reklam çalışmaları tv reklamları, radyo reklamları, gazete ve dergi haberleri gibi geleneksel yöntemlerken günümüzde bu çalışmalar yerini online mecralara bıraktı. Bu pazarlama çalışmaları Google Adwords reklamları, SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu ), sosyal hesaplar üzerinden yürütülen kampanyalar, mobil uygulamalar vb. dijital ortamlar üzerinden yürütülen reklam metodlarıdır. Bu reklam çalışmalarının içinden Seo, sıkça kullanılan yöntemler arasındadır.

Peki, SEO nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonudur. Yani web sitenizin arama motoru tarafından daha kolay tanınabilmesi adına hem site içinde hem site dışında yapılan optimizasyon çalışmasıdır. Seo çalışmalarındaki asıl amaç, arama motoruna uygun bir hale getiren web sitenin, istenilen kelime gruplarında ilk sıralarda yer almasını sağlamaktadır. Özellikle e-ticaret siteleri gibi online satış yapan markalar için SEO çalışması hedefe götüren en iyi reklam çalışmalarından biridir. Örneklendirmek gerekirse, çocuk abiye elbiseleri satan bir e-ticaret sitesinin ' en ucuz çocuk abiyesi' kelime grubu aratıldığında ilk sırada çıkması için yapılan SEO çalışması, satışların artmasında olumlu etkiye sahip olacaktır. SEO basamaklar halinde yapılan bir çalışmadır. Site içi optimizasyon yani, web sitenizin arama motorunun sevebileceği bir hale dönüştürülmesi için optimize edilmesi ile başlar, web sitenize ait blog içerisinde özgün ve bir takvime uygun halde paylaşılan içerikler ile devam eder. Son olarak ise site dışı optimizasyon yani, linkleme çalışması ile biter. İşte bu linkleme çalışmasının en önemli adımı SEO uyumlu makalenin yazılmasıdır. Çünkü, yazılan seo uyumlu makalenin kalitesi çalışmanızın ne kadar başarılı olacağını direkt olarak etkiler.

Peki, SEO uyumlu makale yazarken nelere dikkat edilmelidir?

Özgün İçerik: SEO uyumlu makalenin her cümlesi kişiye ait yani özgün olmalıdır. Google arama motorunun botlar ile yaptığı taramalar sırasında özgün yazılan içerikler sevilecektir. Faka görülen kopya içeriklerin tespiti o web siteyi asla ilk sıralara çıkartmaz. Bu nedenle SEO uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli adım; özgün içeriktir.

Kaliteli İçerik: SEO uyumlu makale yaparken birçok editörün düştüğü hata, sadece botların sevebileceği makaleler yazmaktır. Yazılan makalelerin Google tarafından sevilmesi ne kadar önemli ise ne derece okunduğu, tıklandığı da Google için o kadar önemlidir. İlk sıralarda sizlere yer verebilmesi için içeriğin bir düzende ve anlaşılabilir olması gerekir. SEO uyumlu makale yazarken belirlenen konu ve anlatım biçiminin kalitesi de SEO çalışmanızın sonucunu doğrudan etkiler.

Makale Düzeni: SEO uyumlu makale yazarken ufak göründüğü halde çalışmalarınıza olumlu etki sağlayacak bazı unsurlar da vardır. Makale başlığınızın uzunluğu, kullandığınız etiketler gibi. Bunlardan biri başlıklarda kullanılan etiketlerin H1 olmasıdır. Aynı zamanda içeriğin başlığı 3-5 kelime arasında olması gerekir. Aynı zamanda kullanılan başlık mutlaka ilgi çekici olmalıdır. Başlığın yanı sıra yukarıda da belirtildiği gibi makale bir kurgu ve düzen içinde oluşturulmalıdır. Kullanılacak görseller makalenin konusunu destekler biçimde seçilmelidir.

Share with