Pinterest’ te Strateji Oluşturmak Ve Dikkat Etmesi Gerekenler

Pinterest’ te Strateji Oluşturmak Ve Dikkat Etmesi Gerekenler

/ No Comment

Son yılların sosyal medya pazarlamasında etkisini kanıtlamış bir platform olan Pinterest' i kullanırken markaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi; markaların pazarlama amaçlı Pinterest' i kullanırken de hedef kitle ile iletişimini güçlü tutması gerekmektedir. Hedef kitle ile iletişimin güçlü tutmanın ilk adımı olarak iyi niteliklerde oluşturulmuş bir strateji ile yola başlamak önemlidir. Devamında oluşturulan strateji üzerinden Pinterest' in kendine özgü özelliklerini markaya uygun olarak düzenleyerek yola devam etmek markanın hedef kitle ile iletişiminde başarıya ulaşmasında oldukça etkilidir.

Pinterest' te markaların nasıl bir strateji üzerinden ilerlemesi gerekir? Öncelikle son yıllarda etkisi artan fakat bir o kadar da zor bir çalışma halini alan markanın görsel hikayeleştirme yöntemini kullanması en doğru strateji olacaktır. Görsel hikayeleştirme, isminden de anlaşılacağı üzere markanın bulunduğu platformda hikayeleştirilmiş ve bu hikayenin görsellerle desteklenerek bir strateji oluşturulmasıdır. Hedef kitle ile marka arasındaki iletişimi güçlendirme de avantajlı olması ile birlikte aynı zamanda bu yöntemin kullanılmasında Pinterest sosyal medya platformları arasında büyük bir avantaja sahiptir. Marka görsel hikayeleştirme ile hedef kitlenin dikkatini daha fazla çekebilir ve daha güçlü bir bağ kurulmasını sağlayabilir. Bu bağ kurulurken dikkat edilmesi gereken ise markayı göz ardı etmeden hedef kitlenin kendisinden bir şeyler bularak ilgisini çekebilecek niteliklerde bir hikayeleştirme oluşturmasıdır. Platform olarak da görsel hikayeleştirmeye uygun özelliklere sahip bir platform olan Pinterest' te markanın başarıyı elde etmesi daha kolay olacaktır.

Pinterest' te markanın oluşturduğu strateji üzerinden ilerlerken dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

  • Görsellerin en az 600 piksel ve yüksek kalitede oluşturulması gerekirken hikayelerin ise metin olarak kısa tutulması gerekmektedir.
  • Hikayeleştirme kısmında duygusal bir bağ oluşturulmalıdır. Bunun için öncelikli olarak markanın kuruluş hikayesinden bahsetmek hedef kitleniz üzerinde etki oluşturacağı için en doğru yöntem olacaktır.
  • Görseller kadar videolara da önem gösterilmelidir. Videolar hedef kitle ile etkileşimi arttırma da çok etkili bir yöntemdir. Hikayenin yer aldığı yazılar ya da görsellerle anlatılamayan bazı şeyler videolarla daha etkili bir biçimde anlatılabilir.
  • Hedef kitlenin özelliklerine uygun ve bağı güçlendirebilecek marka özellikleri ön planda tutulmalıdır. Özellikle samimi ve dürüst insani duygularla hedef kitle ile marka arasındaki bağı güçlendirmede önemli bir noktadır.
  • Merak uyandırıcı bir hikayeleştirme üzerinden ilerlemek de mutlaka ki daha etkili bir yöntem olacaktır. Merak duygusu ile hedef kitlenin markayı takip süreci daha sadık ve uzun bir biçimde ilerletilebilir.
  • Görsel hikayeleştirme stratejisinin uygulama yapıldıktan sonra ki sürecinin takip edilmesi de önemlidir. Bu süreçte hedef kitle üzerinde ki etki gözlemlenerek gereken durumlara markanın müdahale etmesi gerekir. Etkili bir hikaye oluşmuş ise bunun üzerine gidilebilir. Aynı şekilde başarısız olunduğu gözlemlenirse de hedef kitle özelliklerine dikkat edilerek yeni hikayeleştirme oluşum sürecine girilebilir.

Share with