Pinterest İle Etkili Sosyal Medya Pazarlaması

Pinterest İle Etkili Sosyal Medya Pazarlaması

/ No Comment

Pinterest; kullanıcıların ilgi alanlarında görsel içerikler keşfedebilmesi aynı zamanda da diğer kullanıcıların panolarında resim ya da video paylaşılabilmesi üzerine kurulmuş bir sosyal ağdır. Sosyal medya pazarlamasında markaların hedef kitlelerine ulaşmaları ve iletişim kurarak etkileşim sağlamaları esas amaçtır. Pinterest, kullanıcı kitlesini hızla genişleten ve aynı zamanda hedef kitle ile etkileşimin yüksek olduğu bir sosyal ağ olarak sosyal medya pazarlamasında ön plana çıkmıştır.

Sosyal medya pazarlamasında markaların Pinterest kullanımı ile sağlayacağı faydalardan bahsedelim. Öncelikle, Pinterest markanızın web site trafiğinde kullanıcı sayısının yüksekliği ile büyük avantaj sağlayabileceğiniz bir platformdur. Bu durumun kanıtı olarak Google+, Linkedin ve Youtube gibi büyük sosyal ağlardan yönlendirme trafiği bakımından daha fazla olmasını söyleyebiliriz. Diğer faydası ise markanızın web sitesinde bulunan Pin It butonu ile içeriğinize backlik sağlayabilirsiniz. Her ne kadar bu linkler nofollow olsa da bu linkler ile kullanıcıların satış sayfanıza yönleniyor olmasının büyük fayda sağlayacağı da nettir. Pinterest’ in sosyal medya pazarlamasında markanıza sağlayacağı en önemli özelliği ise diğer büyük sosyal ağ kullanıcılarına oranla Pinterest kullanıcılarının daha fazla ürün ya da hizmet satın alıyor olmasıdır.

Peki, sosyal medya pazarlamasında Pinterest’ i etkili ve fayda sağlar niteliklerle nasıl kullanılır? Bu sorunun cevabı için öncelikle söylememiz gereken tüm sosyal medya çalışmalarında geçerli olan iş planı ve doğru strateji ile hareket etmeniz olacaktır. Pinterest’ te markanıza doğru bir strateji oluşturmanız için yapmanız gerekenlerden bahsedelim.

·         Web sitenize Pin It butonu eklemelisiniz, böylece Pinterest kullanıcılarının içeriklerinizi rahatlıkla paylaşabilmesini sağlayabilirsiniz.

·         Diğer sosyal hesaplarınızda Pinterest hesabınızı tanıtmalısınız, böylece kullanıcı sayınızı arttırabilir ve diğer platformlardan yeni kullanıcılar çekebilirsiniz.

·         Pinterest hesabınızda özel panolar oluşturmalısınız. Kullanıcıların ilgili olduğu konularda ve pazarlamada markanıza fayda sağlayacak konularda panolarınıza ulaşmalarını sağlayarak etkileşimi arttırmanıza fayda sağlar.

·         Panolardaki görsellerinizde bakın renkler kullanın ve insan yüzü içermeyen görsellere ağırlık vermelisiniz. Araştırmalara göre Pinterest kullanıcıları baskın renkli ve insan yüzü içermeyen görsellere çok daha fazla ilgi gösteriyorlar.

·         Pinterestte aktif olmalısınız. Belirlediğiniz hedef kitleyi takip edin ve paylaşımlarını pinleyin. Etkileşim sağladığınız kitle de sizin hesabınıza geri dönüş yapacaktır.

·         Hedef kitlenizin Pinterest’ te ilgili olduğu konularda panolar oluşturabilirsiniz. Kullanıcıların Pinterest hesabınızla daha fazla etkileşim halinde olmasını sağlayabilirsiniz.

·         Pin açıklamalarınızda web sitenizin linklerini ve hashtagleri yerleştirmelisiniz. Paylaşımlarınızdaki linklerle web site trafiğinizi arttırabilirken, kullanacağınız hashtaglerle de kullanıcıların markanızı rahatlıkla bulmasını sağlayabilirsiniz.

·         Son olarak görsel paylaşımların yanında video içeriklerde oluşturabilirsiniz. Son zamanlarda Pinterest’ te görsellerin yanı sıra videolarında etkili olduğu görülmektedir.

Share with