Online Alışveriş Yaparken Dikkat!

Online Alışveriş Yaparken Dikkat!

/ No Comment

Hızla gelişen teknolojiyi hayatımızın her alanına dahil ederken, kullanıcı hareketlerinde de değişlikler gördük. Sağlık sektöründen ödemelerimize kadar her alanda teknolojinin nimetlerinden faydalanarak hayatlarımızı kolaylaştırıyoruz. Özellikle akıllı telefonlar, tabletler derken tamamen internet üzerinden alışkanlıklara sahip topluluklar oluşturduk. Tüm alışkanlıklar teknolojiye kayarken tabi ki alışveriş çılgınlığı eksik kalmadı. Her bayanın tutkunu olduğu alışveriş online mecralar sayesinde baylar içinde akıl almaz bir trend yarattı. Online mecralar üzerinden tüm ihtiyaçların karşılanabilmesi, zaman ve güç kaybı olmadan yapılan bu alışverişler hayatların bir parçası oldu.

Peki, online alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Online alışveriş yapılırken hangi web sitesi üzerinden işleme yapılacağı önemli etkenler arasındadır. Yapılan dolandırıcılık olaylarından sonra, kullanıcılarda oluşan güven kaybı nedeni ile mutlaka yapılacak alışveriş sitesi kontrol edilmelidir. Bir ön araştırma sonrasında güven veren bir algı yaratılmasının ardından alışveriş yapılmalıdır.

Alışveriş yapılırken belirlediğiniz şifre tahmin edilir olmamalıdır. Aynı zamanda ortak kullanılan bilgisayarlar üzerinden bir alışveriş yapmamalı veya bankacılık işlemi gerçekleştirilmemelidir. Zararlı yazılım sayesinde ortak kullanılan bilgisayarlar üzerinden tüm kart bilgileriniz ele geçirilebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına ortak kullanılan hiçbir bilgisayardan şifre veya bilgilerinizi beyan edecek işlemler yapılmamalıdır.

Online alışveriş yaparken güvenilir olmasının en belirgin özelliği sahip olduğu sertifikalardır. Bu sertifikalar incelenmeli ve ödeme işlemi yaratılan güven algısından sonra yapılmalıdır. Aynı zamanda alışveriş sırasında sanal kart veya aylık limiti düşük kartlar ile ödeme yapmakta fayda var.

Online alışveriş yapacağınız site daha önce denenmiş yani tanınmış bir site olmalıdır. Sitenin kullanıcı yorumları kısmına bir göz atmakta fayda var. Bu yorumlar sizi doğru yönlendirecektir. Aynı zamanda tarayıcınız üzerinden yapacağınız ufak çaplı bir araştırma ile site hakkındaki şikayetlere bakmak mümkün. Bu web sitenin tüm bilgilerinin yani künyesinin açık olduğuna emin olun.

Online alışveriş sitelerinde sık yaşanan sorunlardan biri de kargo ücretlendirmesidir. Alışveriş sırasında kargo ücretinin toplam tutara dahil olup olmadı incelenmelidir. Toplam tutarın ne kadar olduğu, bu tutarın ne kadarının KDV veya ürün bedeli olduğu ayrıntılı olarak incelenmelidir.

Son yıllarda e-ticaret sitelerinin sayıca fazlalaşması ile dolandırılma hikayeleri de doğru orantılı olarak artış gösterdi. Kullanıcıların bu hikayeler ile karşılaşması ile de satışlarda büyük bir düşüş gerçekleşti. Fakat önemli nokta alışveriş yapan kullanıcının interneti okuyabilme becerisidir. Doğru adımlar ile yapılan online alışverişten kazanç sağlamak mümkün. Bu nedenle bilinçlenerek, ön araştırma yapılmalı ve satın alma işlemi dikkatlice yapılmalıdır.

Share with