Neden Google Adwords?

Neden Google Adwords?

/ No Comment

Google Adwords, reklam verme yöntemlerinden biridir. Arama motoru devi olan Google'ın sunduğu bu reklam verme yöntemi, reklam verenlerin en çok tercih ettiği ve aynı zamanda fayda sağladığı yöntemdir, diyebiliriz. Google Adwords reklamları ile, markalar satış odaklı pazarlama yapabiliyor ve hızlı geri dönüşüm alabiliyor.

Google, dünya üzerinden kullanılan bir arama motorudur. Bu özelliği ile günden güne kullanıcı kitlesini arttıran arama motoru, markalar içinde bir pazarlama alanı haline dönüştü. Bunun sebebi ise yapılan araştırmalardır. Araştırmalara göre internet kullanıcılarından büyük kısmı Google arama motorunu bir mal/hizmet satın almak veya bilgi edinmek amacı ile kullanıyor. Bu sonuca bağlı olarak tabi ki markalar pazarlama çalışmalarının büyük kısmını Google üzerinde yaptıkları kampanyalar, teknik çalışmalar ile sürdürüyor. Markaların Google üzerinde yürüttüğü en yaygın pazarlama çalışmaları SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) ve Adwords reklamlarıdır. Bu büyük pazar yerinin kullanıcılarına sunduğu Google Adwords reklamları, en hızlı dönüşün sağlandığı reklam verme metodlarından biridir.

Peki, markaların büyük ilgi gösterdiği reklam metodu Google Adwords'ün avantajları nelerdir?

Denetlenebilir bütçe: Google Adwords reklamlarının reklam verenlere sağladığı en önemli avantajlardan biri denetlenebilir bütçe belirlemedir. Bu özelliği ile sadece büyük markaların kullandığı değil orta ve küçük ölçekli işletmelerinde yararlandığı bir reklam metodudur. Reklam veren Adwords de önceden bir bütçe belirleyebildiği gibi bu bütçe üzerinde durdurma gibi yönetime de sahiptir. Maaliyet bakımından sunduğu bu avantajla Google Adwords, reklam verenlerin hedeflediği bir reklam çeşididir.

Satışa yönelik reklam verme: Google Adword'te reklamlar direkt satışa yöneliktir. Google da erişebilecek hedef kitle satın almaya yönelik kitledir. Durum bu olunca verilen reklam doğru bir kitleye ulaştığından, reklam verenlerde hedefine daha hızlı ulaşabiliyor. Bu bağlamda Google Adwords, markalar için dijital pazarlamada en doğru yöntemlerden biridir.

Esnek yapı: Google Adwords'ün sağladığı avantajlardan biri de, istenilen zamanda reklamın durdurulabilmesi ve düzenlenebilmesidir. Reklam anlık olarak durdurulur ve yeni bir trend var ise reklam üzerinde bu yönde bir düzenleme yapılabilir.

Analiz ve raporlama: Google Adwords reklamlarının sağladığı bir diğer avantaj ise, gerçek zamanlı ölçümleme ve raporlamadır. Reklam veren, düzenlediği reklam kampanyasının ölçümlenmesi sistem üzerinden görebilir ve bu yönde reklamda değişiklikler yapabilir. Aynı zamanda reklamın ne kadar dönüşüm sağlandığı vs. gibi raporlamasına da sahip olacağından, sonraki reklam kampanyaları için br yol haritası da çıkarabilir.

Google Adwords reklamlarının reklam verenlere sağladığı bütçe, doğru hedef kitle, esnek yapısı ve raporlama özellikleri ile, dijital pazarlama çalışmalarında en çok tercih edilen reklam metodlarından biri olarak yerini almıştır. Her geçen gün yeni özelliklerin eklenmesi de göz önün de bulundurulduğunda reklam verenler için Google Adwords oldukça faydalı bir reklam modelidir.

Share with