Mobil Pazarlama

Mobil Pazarlama

/ No Comment

Mobil cihazlar ile hayatımızın her anına teknoloji dahil oldu. Özellikle akıllı telefonlar, Ipad, ablet derken her anımızda imdadımıza koşan bu akıllı cihazlar ile sağlık ihtiyaçlarından fatura ödemelerine kadar her işlemimizi daha hızlı ve kolay gerçekleştirebilir olduk. Olağan akışın içinde bizlere eşlik eden bu teknoloji harikaları tabi ki pazarlama alanında da söz sahibi olmaya başladı. Pazarlama çalışmaları mobil cihazlar üzerine geçiş yapmaya başlayınca, tüm stratejiler mobil üzerine kurulmaya başladı. Yeni trendlere öncülük eden mobil odaklı yürütülen çalışmalara göz atalım.

Mobil ödeme

Mobil ödeme seçeneğinin hayatlarımıza dahil olması ile nakit ödemeler dolayasıyla cüzdan kullanımları da rafa kalktı. Mobil ödeme sistemlerinin hızlı olması ve güvenirliliği ile birlikte tüm kullanıcılar ödeme biçimi olarak bu yöntemi tercih etmeye başladı. Kullanıcı tercihi olan mobil ödemelere yapılan yatırımın sayısı da bu talep ile arttı. Günümüz pazarlama trendlerinden en büyük yatırım alan kısım mobil ödeme sistemleridir. Markalar bu ödeme sistemi üzerinden sağladıkları indirimler, kampanyalar ile de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Hal böyle olduğunda günün her saatinde alışveriş yapan kullanıcıdan sağlanan kazanç, markalar içinde büyük avantaj sağlıyor. Bu nedenlerle günümüz mobil pazarlama trendlerine uyum sağlamayı düşünen markalar, mobil ödeme sistemlerine yatırım yapmalı, diyebiliriz.

Lokal SEO

Lokal SEO ile kullanıcıların bulunduğu lokasyona göre arama sonuçları şekillendiriliyor. Kullanıcı hangi lokasyonda bulunuyor ve buradan hangi aramayı gerçekleştiriyor ise, arama sonuçları bu veriler baz alınarak listeleniyor. Mobil kullanıcılar için büyük avantaj sağlayan bu çalışma, mobil pazarlama alanında faaliyet gösteren firmalar için vazgeçilmez arasında yer alıyor.

Mobil Reklamlar

Reklam çalışmalarının büyük önem kazandığı bu günlerde firmaların yatırım için ayırdıkları bütçeler büyük oranda mobil reklamlarına kaydı. Bu bütçelerin geri dönüşleri tahmin edilenden çok daha fazla. Son yılların grafiklerine göz atıldığında diğer reklam çalışmaları ile karşılaştırılan mobil reklamlar oldukça avantajlı görünüyor. Mobil kullanıcıların sayıca artması ve pazarlama çalışmalarının bu yönde ilerlemesi ile doğru orantılı olan geri dönüşüm oranlarının daha da artacağı aşikar. Bu nedenle mobil çalışmaları yapan firmalar için mobil reklamlar, bütçelerin asıl ayrılması gereken reklam çalışması olduğunu görüyoruz.

    Tag Cloud

Share with