Mikrosite Neden Önemli?

Mikrosite Neden Önemli?

/ No Comment

Geleneksel reklam çalışmalarının yerini dijital reklamlara bıraktığı bu dönemde, son kullanıcıya ulaşmanın yolu internet. Tüm PR çalışmaları online mecralar üzerinden yürütülüyor. Artık tv de dönen bir reklamdan çok bir sosyal medya kampanyası ile daha fazla geri dönüş almak mümkün.

Dijital reklam çalışmalarının bu denli önem kazandığı bir dönemde markalar için web sitesi, sosyal hesaplar, oluşturulacak kampanyalar oldukça önemli. Özellikle markanın alt kollarının tanıtımı sosyal medya kampanyaları ile, markanın gerçek kimliğinden bağımsız biçimde sergilenebiliyor. Kampanyalarda bu bağımsızlığı sergileyen araç ise; mikrositelerdir.

Peki, nedir bu mikrosite?

Herhangi bir hizmet veya ürün tanıtımı için oluşturulmuş tek sayfalık sitelere mikrosite denir. Mikrositeler daha çok bir markanın yeni bir ürünü için oluşturulan sayfalardır. Bir giyim markasının aynı zamanda yeni bir parfüm ürettiğini düşünelim. Markanın gerçek kimliği giyim üzerine olduğundan bu parfüm tanıtımı, tek sayfa üzerinden ve yeni bir web sitede tanıtılabilir. Yani bu parfüm için yeni bir mikrosite oluşturulup, kampanyalar bu sayfa üzerinden yürütüldüğü takdirde, marka giyim sektörünü devam ettiriyorken parfüm sektörüne giriş yapmış olabilir. Bunun yanı sıra markanın büyük vurgu yapmak istediği bir ürünü, tek bir sayfalık mikrosite ile tanıtım yaptığında tüm vurguyu o ürüne çekebilir.

Mikrosite kampanya süreçlerinde oldukça avantajlı bir araçtır. Ürün tanıtımlarında sık sık kullanılan bu küçük siteler, yalın bir halde tasarlanmalıdır. Tüm ilgiyi ve vurguyu tanıtımı yapılan ürüne çekebilmek için tasarımın kolay ve anlaşılır olması gerekir.

Mikrositenin avantajları nelerdir?

  • Mikrositeler trafik çekmek için oldukça avantajlıdır. Markanın zaten varolan web sitesine, bu sayfadan gelen trafikte ayrıca potansiyel kitleyi arttırır.
  • Kurumsal kimliği olan bir markanın, eğlenceli bir mizah eşliğinde tanıtım yapması kitleler üzerinde yanlış bir izlenim yaratabilir. Fakat mikrosite ile bu sorun ortadan kalkar. Tek sayfalık bu site üzerinden ciddi duruşu olan bir marka eğlenceli bir sunum ile diğer kitlelere de ulaşabilir.
  • Mikrosite sosyal hesaplara da gömülebildiği için trafiği arttırdığı gibi etkileşim oranını da artırır.

Mikrosite, sağladığı avantajlar nedeni ile özellikle sosyal medya kampanyalarında sık sık tercih edilir. Günümüz pazarlama trendlerinin başında yer alan sosyal medya pazarlamasında mikrosite etkin bir rol oynar.

Share with