Markanız Nasıl Sosyal Medya Merkezli Olur?

Markanız Nasıl Sosyal Medya Merkezli Olur?

/ No Comment

Sosyal medyanın son yıllarda pazarlama çalışmalarındaki etkisi önemli boyutlara geldi. Böylece sosyal medya, markaların başarılı pazarlama çalışmaları yürütmek için vazgeçilmez platformlardan biri halini aldı. Sosyal medyanın önemini anlayan markaların göz ardı etmemeleri gereken en önemli nokta ise hedefleri doğrultusunda bir strateji oluşturmalarıdır. Sosyal medyanın dinamik yapısıyla değişiklik gösteren bir platform olduğu da göz ardı edilmeden bu stratejiler oluşturulmalıdır.

Peki, markanızı sosyal medya merkezli bir hale getirmek için nasıl bir strateji üzerinden ilerlemelisiniz?

Öncelikle markanızın sosyal medyada hangi amaçla yer alacağını ilk adım olarak belirlemelisiniz. Bu amaçları iki temel üzerinde kurabilirsiniz; birincisi marka bilinirliğini arttırmaktır, ikincisi ise ürün ya da hizmetinizin satış pazarlamasıdır. Ürün satışı odaklı mı yoksa marka bilinirliliği üzerine ilerlemenizin mi markanıza faydalı olacağını çözümlemeniz bu durumda doğru karar vermenize fayda sağlayacaktır. Elbette ki, her iki amaca yönelik olarak sosyal medyayı kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken durum marka niteliklerinizin bu hedefe hizmet etmeye uygun olmasıdır. Aksi takdirde markanızı bir adım öne taşımak için kullandığınız bu platformdan markanız olumsuz etkilenebilir.

Diğer önemli adımınız ise, markanızın hangi bölümlerinin sosyal medya platformlarında yer alması gerektiğini belirlemeniz olacaktır. Bu durumu doğru yönlendirmeniz için yapmanız gereken; markanızın hangi bölümlerinin sosyal medya platformlarında fayda sağlar niteliklerde geri dönüşümler sağlayacağını çözümlemeniz olacaktır. Bu doğrultu da markanız içerisinde yer alan bölümleri bu alan yönlendirebilirsiniz. Örneklendirmek gerekirse; satış pazarlama bölümünüz mü yoksa müşteri ilişkileri bölümü mü sosyal medyada markanıza fayda sağlar, bu sorunun cevabı vermeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında daha büyük ölçekli markalar için geçerli olan ise, markanız bünyesinde sadece sosyal medya üzerine bir bölüm oluşturmak da markanıza yüksek geri dönüşlü faydalar sağlar.

Bu süreçlerden sonra son olarak en önemli adımınız, markanızın hitap ettiği hedef kitleye yönelmek olmalıdır. Sosyal medyada hedef kitlenizi kimler oluşturuyor? Hedef kitlenizin sosyal medya üzerinde ki ilgi alanları neler ve alışkanlıkları nelerdir? Bu soruların cevapları niteliğinde hedef kitlenize dair detaylı bir araştırma içine girmeniz ve bu araştırmalar ile elde ettiğiniz verileri ölçümlemeniz yeterli olacaktır. Devamında ise belirlediğiniz hedef kitlenizi markanıza yönlendirmek amacıyla sosyal medya platformlarında takipçileriniz haline getirmek olmalıdır. Çoğunluğunu hedef kitlenizin oluşturduğu bir takipçi portfoyü oluşturmak da diyebiliriz bu adıma.

Kısacası, markanızı sosyal medya merkezli bir hale getirmek için tüm çalışmalarınızı doğru adımlar ile fayda sağlar geri dönüşümler sağlayabileceğiniz bir strateji üzerinden ilerletmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde markanızın sosyal medyada yer alması hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Share with