Markalar İçin Instagram Kullanımı

Markalar İçin Instagram Kullanımı

/ No Comment

 Sosyal medya mecraları günümüzde kişi kullanımlarının yanı sıra, markalar içinde iyi bir pazarlama aracı. Facebook, Twitter gibi hemen hemen her markanın var olduğu sosyal mecraların yanında Instagram'da oldukça tercih edilen bir sosyal medya platformu. Instagram 2010 yılı gibi yakın bir tarihte var olmasına rağmen, kısa sürede büyük bir kullanıcı kitlesi oluşturmayı başardı. Hızla büyüyen ve gelişen bu sosyal medya platformu markalarında odak noktası halini aldı. Hatta diyebiliriz ki, Instagram hesapları kişi kullanımlarından çok marka hesapları ile gündemde. Sosyal medya platformlarının kullanımı, markalar için daha profesyonel bir çalışma gerektirme. Günümüzde markaların odak noktası olan Instagram'ı daha etkili kullanmanın yolları nelerdir?

 Instagram, markanız için online bir vitrin konumunda. Tüm ürünlerinizi sergileyebileceğiniz, ürünleriniz hakkında bilgi verebileceğiniz ve müşteriler ile iletişime geçebileceğiniz profesyonel bir platform. Bu sebeple ürünlerinizi Instagram'da bulunan vitrininizde sergilerken cezbedici resimler ve açıklamalar kullanmalısınız. Dergi karıştırmak gibi hoş vakit geçirirken ürünlerinizden de haberdar olmalıdır, müşteri. Instagram hesabınızdaki her resim kare şeklinde olacağından, bu alanı en etkili biçimde ve uygun görseller ile doldurmalısınız. Aynı zaman da paylaşacağınız yazılarda anket soruları kullanarak, müşteriniz ile iletişime geçebilirsiniz.

 Tüm sosyal medya platformlarında da olduğu gibi 'kullanıcıya değer katma ' ilkesini uygulamalısınız. Marka olarak, müşterilerinize ayrıcalık katmalısınız. Bunun için Instagram hesabınızdan ürünlerinizin yapım aşamasını paylaşabilirsiniz. Bu durum hem yeni kullanıcıların dikkatini çekecek hemde özel hissetmelerini ve size sadık kalmalarını sağlayacaktır.

 Instagram platformunu diğer platformlardan ayıran en büyük özellik ise ' # ' kullanımı. Hashtag yardımı ile yeni müşterilerinize ulaşabilir, ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Sektörünüze ve müşteri portföyünüze bağlı olarak etkili hashtag grupları seçmeli ve kullanmalısınız.

 Instagram hesabınızı etkili kullanmak için yapılabilecek bir madde de, çalışanlarınızı ve ofisinizi resmetmek olacaktır. Yapılan araştırmalara göre müşterilerin markalar için merak uyandıran yanı, işinizin perde arkası. Tüm kullanıcıların dikkatini çekmek ve güven kazanmak için çalışanlarınızı tanıtabilirsiniz, ofisinizdeki özel anları paylaşabilirsiniz. Bu durum kullanıcılarınız ile aranızda samimi bir bağ oluşturmanızı sağlayacaktır.

 Instagram hesabınızı da diğer hesaplarınız gibi aktif bir biçimde kullanmalısınız. Günaydın bildirimleri, özel gün kutlamaları, hafta sonu için iyi dilekler vs vs. Tüm bu çabanız takipçi sayınızı tabi aynı oranda müşteri portföyünüzü de genişletecektir.

 Son olarak önerebileceğimiz bir kural da 'entegre' dir. Yani Instagram hesabınızı diğer sosyal hesaplarınız ile entegre etmelisiniz. Size Instagram hesabınızdan ulaşan bir müşteriniz; Facebook, Twitter veya web sitenize kadar rahatlıkla gidebilmelidir.

Share with