Markalar İçin Foursquare Kullanımı

Markalar İçin Foursquare Kullanımı

/ No Comment

Markalar için reklam çalışmalarını tv reklamları, gazete ve radyo reklam kanallarını kullanmak artık eskide kaldı. Markalar tüm reklam çalışmalarını dijital ortamlardan yürütmeye yönelmiş durumda. Bu yöneliş, geleneksel reklam çalışmaları için biçilen yüksek bütçelerin her işletme tarafından karşılanamaması ile doğru orantılı. Orta ve küçük ölçekli işletmeler için biçilmiş kaftan denebilecek dijital reklamlar, her ortalamada işletmelerin tercihi oldu. Az bütçe ile hızlı geri dönüşüm oranı işletmeleri fethetti.

Dijital ortamda yürütülen reklam çalışmaları büyük oranda sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştiriliyor. Sosyal medya denildiğinde akla ilk gelen Facebook, Twitter vb. kullanıcı sayısı yüksek olan mecralardır. Fakat internet kullanımının mobil üzerinden sağlanması ile birlikte bu platformlara bir de mobil üzerinden kullanıma açılan sosyal medya platformları eklendi. Bir marka için sosyal medya platformlarında yer almak özellikle mobil kullanıcıları hedeflemek anlamını taşıyor. Mobil üzerinden kullanımı gerçekleştirilen önemli sosyal medya platformlarından biri de Foursquare'dir.

Foursquare, patlamasını mobil üzerinden gerçekleştirmiş ve önemli ölçüde kullanıcı sayısına ulaşmış bir sosyal medya platformudur. Fourquare platformu üzerinden gittiğimiz mekanları belirtme, mekan hakkında yorumları bildirme gibi deneyimler paylaşılıyor. Bu algoritma yapısı ile son kullanıcı deneyimlerini diğer kullanıcılara aktarmayı hedefleyen Foursquare platformu, amacına başarı ile ulaşan bir sosyal medya platformu. Son kullanıcıdan aldığı bilgiler ile ihtiyaç duyulan bilgileri aktardığı için, kullanıcı kitlesi oldukça sadık diyebiliriz.

Markalar Foursquare nasıl kullanmalı?

Markalar Foursquare üzerinden ilk olarak sahip oldukları yeri tespit etmeli ve o markanın sahibi olduğunu göstermelidir. Foursquare hesabınızda yaptığınız bu yer bildirme işlemi ile haritalardan görünür olunacaktır. Foursquare platformu size tüm mekanları kontrol etme, diğer şubelerinizi takip edebilme ve rakiplerinizin müşteri portföyünü analiz edebilme gibi imkanlar sağlıyor olacak. Bu algoritma yapısı ile online bilinirliğiniz arttığı gibi hedef kitlenize de hızla ulaşabileceksiniz.

Foursquare hesabınızı açmanız ve marka sahibi olduğunuzu bildirmenizin ardından size sunulan 860*130 pisel büyüklüğündeki header alanlarında fotoğraf paylaşımları yapabilirsiniz. Bu alanlarda yapacağınız içerik paylaşımları, markanıza özel ürünlerinizin veya hedef kitlenizin dikkatini çekebilecek düzeyde olmalıdır.

Foursquare kullanımlarında, hedef kitlenizin en çok dikkatini çekecek olan kampanyalar olacaktır. Mobil erişimin yüksek oranda sağlandığı bu platform üzerinden kampanya düzenleme seçeneğinden, müşterilerinize özel kampanyalar tanımlamalısınız. Bu kampanyalar ile müşterilerinizin mekanınızda check-in yapmalarını sağlamanız mümkün. Mekanınızda yapılan check-in sayısının artması da yeni takipçiler yani müşteriler anlamını taşır. Kampanya içeriğinde aktif katılımcılarınızı arttırmak için 'ilk check-in yapana özel hediye' 'check-in yapanlara indirim' gibi ufak ödüllendirmeler yapmak avantaj sağlayacaktır.

Markaların sosyal medya platformları üzerinde bulunması günümüzde yeterli bir itibar ve pazarlama çalışması değil. Markalar sosyal medya ve diğer online mecralar üzerinde yer alırken, bu mecraları doğru ve hedef kitlesine ulaşabilecek düzeyde kullanmalıdır. Sosyal medya mecraları üzerinden başarı yakalamak doğru içerik, doğru zaman ve doğru hedef kitle analizi ile mümkündür.

Share with