Linkedln Bağlantı Sayınızı Nasıl Arttırırsınız?

Linkedln Bağlantı Sayınızı Nasıl Arttırırsınız?

/ No Comment

Linkedln platformu, 2002 yılında kurulan bir sosyal ağdır. Diğer sosyal ağlardan en büyük farkı ise, iş odaklı bir platform olmasıdır. Kullanıcı kitlesi profesyonellerden oluşur ve bu kitlenin amacı birbiri ile bağlantı kurmaktır. Bu nedenle aktif kullanıcı sayısı oldukça fazladır. Bireylerin yanı sıra Linkedln, şirketler içinde fırsatlar sunan bir sosyal ağdır. Kullanıcıların profesyonel çevrelerini genişletmesi için fayda sağlarken aynı zamanda bilgi paylaşımına da olanak sağlar.

Tarihi çokta eski olmayan bu sosyal ağ, popüler olan Facebook veya Twitter kadar etkili olmasa da iş dünyası adına oldukça önemli bir yere sahip. Her yeni gün kullanıcı sayısında büyük artış görülen bu platform, hem bireylere hem şirketlere bağlantı kurma imkanı sağlıyor. Diğer platformlardan en büyük farkı ise, profesyonel bir kullanıcı kitlesi ve iş odaklı olmasıdır. Linkedln platformu üzerinde bulunan kullanıcıların amacı diğer meslektaşları veya şirketler ile bağlantı kurmaktır. Bağlantı sayısı ne kadar fazla ise, profesyonel çevre o kadar genişliyor ve amaca yaklaşılıyor demektir.

Peki Linkedln'de bağlantı sayısı nasıl artar?

Aktif olmak: Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Linkedln platformunda da en önemli nokta, aktif olmaktır. Her gün durum güncellemeleri yapılmalıdır. Ne kadar aktif olunduğu, ne kadar yeni bağlantı sayısına ulaşılacağı ile doğru orantılıdır. Durum güncellemesi için özellikle sektörel haberler paylaşılabilir. Bu yol ile aynı sektördeki diğer kullanıcıların dikkatini çekebilmek mümkün. Bunun yanı sıra bir sunum, blog yazısı vb. içerikler de paylaşılabilir.

Gruplara dahil olmak: Linkedln platformunda bağlantı sayısını arttırmak için, gruplar arasında yer almakta gereklidir. Düzenli olarak tartışma gruplarına dahil olunabilir. Ya da yeni gruplar kurularak, diğer kullanıcılar ile iletişim buradan kurulabilir. Bu gruplara katılım profesyonel çevrenin genişlemesinde rol oynayacaktır.

Sektör takibi: Linkedln iş odaklı bir platform olduğundan, sektör takibi aslında en önemli etkendir. Özellikle içinde bulunulan sektörün önde gelenlerinin takibi yapılmalıdır. Bu durum hem içinde bulunulduğu sektör hakkında güncel bilgilere sahip olmaya hem de bu kişilerin durumlarının altına bırakılan yorumlar ile sektördeki bireylerce farkedilmeyi sağlar.

Daveti kişiselleştirme: Linkeln'de bağlantı sayısının artması için her gün bir bağlantı isteği gönderilmelidir. Fakat burada dikkat edilecek unsur, standart davetiyeleri kullanmamak, kişiselleştirmektir.

Sosyal hesapların entegrasyonu: Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Linkedln hesabının da diğer sosyal hesaplar ile entegre bir biçimde kullanılması olumlu dönüşlere neden olacaktır.

Share with