Kişi Ve Şirketlerde Linkedin Kullanımı

Kişi Ve Şirketlerde Linkedin Kullanımı

/ No Comment

 Linkedin, diğer sosyal hesaplar gibi bir sosyal medya platformudur. İletişim amaçlı kullanılan Linkedin'nin diğer sosyal medya platformundan belirgin farklılıkları var. Bunların en başında iş hayatına yönelik bir kullanım amacı taşıması gelir. Linkedin profesyonel bir ağdır ve iş hayatına yönelik paylaşımların yapıldığı bir platformdur. Linkedin hesabı oluşturan kullanıcı ilk olarak profilini düzenler. Aslında bu kısım bir profil olmaktan çok, Cv anlamını taşır. Diğer kullanıcılar bu alana doldurduğunuz bilgiler ile öz geçmişimizi görüntüler. Aynı sektörde bulunduğunuz veya ilginizi çeken meslek grupları, kişileri ile bağlantı kurarak iletişim sağlayabilirsiniz. Kısaca Linkedin iş hayatındaki profesyonelleri bir araya getiren ve iletişim kurulmasını sağlayan bir sosyal medya platformudur.

Peki kullanıcılar niçin Linkedin de yer almalı?

 Son yıllarda pazarlamadan marka bilirnirliğine kadar tüm işlemler sosyal medya üzerine kaymakta. Bununla birlikte günlük hayatımızdaki hemen hemen her ihtiyacımızı internet üzerinden karşıladığımızda aşikar. Bu çağ içinde işe alım süreçleri de aynı şekilde sosyal hesaplarımızın kontrolü ile şekilleniyor diyebiliriz. İşe alım sürecini hızlandıran sosyal hesaplarımızın aslında tek bir amaca yönelik hazırlanmış hali olan Linkedin de kişiye ait tüm iş bilgileri yer almakta. Tecrübeleri, eğitimi, hobileri, sektör hakkında yazdıkları, takip ettikleri vs vs. İşverenler tarafından daha hızlı fark edilmenizi sağlayacak olan bu sosyal hesapta tabi ki yer alınmalı. Aynı zamanda sektörünüz ve bulunduğunuz meslek hakkında diğer meslektaşlarınızın fikirlerini takip edebilir, fırsatları inceleyebilir ve bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Tüm bu sebeplerden dolayı Linkedin de yer almalısınız.

Şirketler için Linkedin?

 Linkedin, şirketler için ürün tanıtımı yapacakları, potansiyel elemanlarını tanıyacakları, sektör araştırmalarını tamamlayacakları ve iş ortaklıklarını bulacakları sosyal medya platformudur. Şiketler için her yeni gün onlarca yeni Linkedin hesabı açılıyor. Bu hesapların kullanım amacı tanıtım ve araştırma olarak görülse de aslında paha biçilmez bir pazarlama aracıdır. Şirket için Linkedin sayfaları daha çok iş tanımları gibi içerikler ile dolduruyor. Yapılan bu yanlış yönetimde esas olarak, potansiyel ortakların dikkatini çekebilmek ve sektörde sıyrılarak fark edilmeli sağlamak olmalıdır. Linkedin platformu üzerinde şirket olarak dikkat çekebilmek için platforma ait dinamikleri iyi kullanmak ve içerikleri hedef kitleye uygun oluşturmak gerekir. Şirket bazlı Linkedin kullanımda yapabilinecek bir çok alternatif var. Bunlardan bazıları; kampanyalar oluşturmak, promosyon ürünler, diğer sosyal ağlarınız ile entegreli bir strateji yürüterek çapraz pazarlama yapmaktır. Örnek olarak; hedef kitlenizi belirledikten sonra bu hedef kitleyi sadık müşteriler haline dönüştürmek için onalara, ücretsiz demolar sunabilirsiniz. Bunun yanı sıra e-kitaplar gibi müşteriye yönelik ücretsiz paylaşımlarınız sizlere olumlu dönüşümler sağlayacaktır. Aynı zamanda sosyal medya yönetimde esas olan iletişim, Linkedin üzerinden de sağlanmalıdır. Müşterilerinize sorular sorar, fikir paylaşımlarında bulunursanız aranızda sıkı bir iletişim kurmayı başarabilirsiniz.

Kişi ve şirket bazlı Linkedin kullanımı için ortak söylem; sosyal medya platformları arasında iş hayatı bazlı kullanımı ile diğer hesaplardan sıyrılmış bir sosyal medya platformdur. Profesyonel kişilere veya firmalara ulaşmanın en kısa ve doğru yolu Linkedin'den geçer. Bu sebeple her gün daha da artan sosyal medya kullanımını göz ardı etmeden Linkedin de yer alınmalıdır. Diğer sosyal medya platformları gibi Linkedin de doğru kullanıldığı takdirde büyük getirileri olan bir platformdur. 

Share with