Instagram’da Takipçi Kazanma Yolları

Instagram’da Takipçi Kazanma Yolları

/ No Comment

Sosyal ağların kullanım amacı kişilerin paylaşımlarda bulunmasıyken günümüzde bu amaç pazarlama olarak yön değiştirdi. Özellikle markaların sosyal ağları kullanım amacı takipçi ve etkileşim sağlayarak potansiyel müşterilere ulaşmaktır. Instagram ağının online mecraya dahil olmasıyla, dijital pazarlama alanına yeni bir soluk geldi diyebiliriz. Instagram'ın algoritması fotoğraf, video yani görsel içeriklere dayalı bir işleyişe sahiptir. Sosyal ağlarda etkileşim en fazla olduğu içeriklerin görseller olduğu baz alındığında, markalar için Instagram'ın önemli bir pazarlama aracı olduğu görülüyor. Instagram üzerinden pazarlama çalışmaları yapan markalar daha fazla takipçi dolayısıyla daha fazla müşteri kazanmak adına kampanyalar düzenliyor, yarışmalar oluşturuyor, eğlenceli içerikler ile kullanıcılarına ulaşmaya çalışıyor. Takipçi kazanma, etkileşim sağlama amacı güden markalar için doğru bir yol haritası çizmek adına başvurulması gereken yollara bir göz atalım.

Süreklilik ve Konsept

Insagram üzerinden kullanıcılarına ulaşmayı hedefleyen markalar için ilk adım süreklilik ve bir konsept üzerinden ilerlemektir. Başarılı hesap yönetimleri baz alındığında her bir içeriğin kendi içinde bir konsepte sahip olduğunu görüyoruz. Bu nedenle markalar için belirlenecek ilk adım, markanın hangi hizmeti verdiğini net bir biçimde anlatacak bir konsept seçimidir. Belirlenen konsepte bağlı kalınarak hazırlanan içerikler süreklilik halinde paylaşılmalıdır. Sosyal ağlarda kullanıcıların hafızasında yer edinmek için süreklilik şart.

Kaliteli İçerik

Instagram üzerinde sık paylaşımlarda bulunmak yeterli bir strateji değildir. Hedef kitlenize hitap etmeyen veya kaliteli olmayan içerikler ne sıklıkla paylaşılırsa paylaşılsın yeterli etkileşim sağlanamaz. Paylaşılan içeriğin kaliteli, eğlenceli ve kitleye uygun olması gerekir. Instagram ağı görsel üzerine kurulu bir sosyal ağ olduğundan paylaşılan görsellerin yüksek kalitede olması şart.

Etiket Kullanımı

Instagram üzerinden yapılan paylaşımlarda etkileşim almanın kuralı yeterince etiket kullanabilmektir. Yeterince etiket kullanımı derken, sayısızca gereksiz etiket değil sizleri hedef kitlenize ulaştıracak doğru etiketlerin kullanımından bahsediyoruz. Özellikle marka etiketlerinizi de içerik paylaşımlarında kullanmakta fayda var. Sık sık kullandığınız marka etiketleri ile kullanıcılarınızı da bu etiketi kullanmaya teşvik edersiniz.

Doğru Zamanlama

Instagram hesabınızda yapılan paylaşımlar, daha önce hazırlanmış içerik takvimine uygun olmalıdır. Aynı saatlerde yapılan paylaşımlar kısa süre sonra takipçilerinizde bir beklenti yaratacak ve merak uyandıracaktır. Bu yöntem ile sadık bir takipçi kitlesi oluşturmak mümkün

Etkileşim

Takipçi kitleniz ile etkileşim içinde olmanız, iletişim bağınızı güçlendirecek ve onlarda sıcak bir intiba bırakacaktır. Yorumlara cevap verme, sürekli beğeni yapan takipçilere özel bir teşekkür yorumu vb. yöntemler ile kullanıcıya değer verme ilkesini gerçekleştirmiş olacaksınız.

Share with