Instagram'da Pazarlama Teknikleri

Instagram'da Pazarlama Teknikleri

/ No Comment

Son yıllarda hayatımıza hızlı bir giriş yapan Instagram, sadece fotoğraf paylaşılan eğlenceli bir platform gibi görünse de tam aksine, önemli bir pazarlama aracıdır. Markaların sosyal medya üzerinden yürüttüğü pazarlama çalışmaları için biçilmiş bir kaftan niteliğindedir. Instagram üzerinden yapılan pazarlama çalışmaları, hızlı sonuçlar verir.

Instagram'da markalar tarafından yürütülecek pazarlama çalışmalarında sizlere yardımcı olacak bazı teknikleri kullanmanızda fayda var. Bunlar;

Fotoğraf paylaşımlarına dikkat; Instagram hesabınızın en can alıcı noktası tabi ki fotoğraf paylaşımları. Markalar için fotoğraf paylaşımlarına ayrı bir özen gösterilmeli. Paylaşacağınız fotoğraflar, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz ile aranızda iletişim kurmanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda müşteri listeniz ile aranızda bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Fotograf paylaşımlarında ilk kural, kaliteli bir içerik paylaşımıdır. Paylaşacağınız fotografların kalitesi yüksek olmalı ve dikkar çekici olmalıdır. Fotograflar belirli aralıklar paylaşılmalıdır. Aynı fotografın tekrar tekrar paylaşılması müşterileriniz tarafından olumsuz bir algıya sebep olacaktır. Fotoğraf paylaşımlarında en dikkat çekici nokta ise; müşterilerinize ofisinizi, çalışanlarınızı yani özel hayatınızı da göstermektir. Yemek molası sırasında çekilmiş bir fotografın paylaşılması, müşterilerinizin kendini özel hisetmesine sebep olacaktır. Bu sayede müşteriler ile sıkı bir bağ kurulmuş olacaktır.

Entegre bir çalışma yürütülmeli; diğer sosyal mecralarında olduğu gibi Instagram'ında altın kuralı entegredir. Instagram hesabınızda diğer sosyal hesaplarınız ile bağlantılı olmalıdır. Markanıza Instagram üzerinden ulaşmış bir kullanıcı diğer hesaplarınıza veya web sitenize kadar gidebilmelidir. Bunu sağlamak amacı ile Instagram hesabınızın bilgileri kısmında diğer sosyal hesaplarınızın ve web sitenizin linkleri bulunmalıdır.

Hashtag kullanımı; Instagram mecrasının en önemli özelliklerinden biri de ' # ' kullanımıdır. Instagram'ın bu uygulamasını pazarlama strateji olarak kullanmak için kendi markanıza ait bir ' # ' başlığı belirlenmeli. Bu ' # ' başlığının sık sık kullanılması potansiyel müşterilerinizinde dikkatini çekmenizi sağlar.

Kampanyalar yürütün; Instagram hesabınızda başlatacağınız kampanyalar, müşteriler ile aranızda çift taraflı bir iletişim kurulmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda müşteri porföyünüzdeki tüm kullanıcılar birbirleri ile iletişim kurma fırsatına sahip olur. Kampanya sonucunda koyulan bir ürün bu kampanyanın daha hızlı yayılmasına yardımcı olur.

    Tag Cloud

Share with