Instagram Ve Twitter Rekabetinin Kazananı

Instagram Ve Twitter Rekabetinin Kazananı

/ No Comment

Instagram ve Twitter, farklı özellikleri ön planda olan bu iki sosyal ağ, Instagram‘ ın Twitter zaman akışında önizlemeyi fotoğraf linklerinde kapattı. Bunun sonucunda kendine özgü fotoğraf filtrelerini çıkaran Twitter, Instagram ile bir rekabet içerisine girdi.

Nedir Twitter ile Insatagramın farklı özellikleri? Twitter kullanıcılarının 140 karakterlik sınırlamalı yazılar ile kendilerini ifade ettikleri, popüler ve sansasyonel tarafı baskın olan bir sosyal ağken; Instagram ‘ da görsel ve video paylaşım içerik paylaşımları ile ön plana çıkan bir sosyal ağdır. Son günlerde yapılan istatistiklere göre Instagram kullanıcı sayısını 300.000 ‘a taşıyarak Twitter ile girdiği bu rekabette bir adım öne geçti. Bu anlamda rekabetin kazananı Instagram olarak görünmekte.

Peki, Instagram’ ın Twitter ile girdiği rekabetin bu kadar kısa sürede kazananı olmasında etkili olanlar nelerdir? Günümüze kadar gelen süreçte markaların sosyal medya pazarlamasında değişmeyen sosyal mecralar arasında yer alan Facebook ve Twitter’ a kullanıcı ve paylaşım sayısını büyük bir hızla arttıran Instagram’ da son zamanlarda dahil oldu ve kullanıcı sayısı olarak Twitter’ ı alt etti. Bu durumun sebeplerinden bahsedelim.

·         İnternet kullanıcılarının en fazla dikkatini çeken öğeler olarak gösterilen video ve görsel tabanlı olması ön plana çıkmasını sağlamıştır. İlginin çok fazla oranlar ile üzerinde toplandığı öğelere özgü bir platform olması elbette ki, en etkili özelliklerinin başında gelmektedir.

·         Özellikle Facebook tarafından satın alınması ile kısa zamanda eksiklerini tamalayarak ön plana çıkmıştır. Örneğin; etiketleme özelliği Facebook tarafından satın alınması ile kısa sürede Instagrama dahil edilmiştir. Eksiklik olarak görülen özelliklerin birere birer Instagrama eklenmesi ile hızla büyüyen bir platform olmasında çok fazla etkilidir.

·         Görselleri filtreleme özelliği ile kullanıcıların profesyonele yakın içerikler oluşturması, tercih edilme sebebini çok fazla etkilemektedir. Bu durumda kullanıcı sayılarında ki yükselişte etkili olmuştur.

·         İçeriklerin kullanılan hashtagler ile katagorize edilmesi hem markaların pazarlama çalışmalarına fayda sağlamasında hem de kullanıcıların ilgisini çekmesinde etkili olarak tercih edilmesini arttırmıştır. İçeriklerde kullanılan hashtaglerden markalar hedef kitlesine rahatlıkla ulaşabilirken, kullanıcılarda ilgi alanlarına özgü içeriklere rahatlıkla ulaşabilmekte.

·         Mention özelliği ile markaların hedef kitlesi ile iletişimini, kullanıcılarında takipçileri ve takip ettikleri ile iletişimini hem kolaylaştırmış hem de güçlendirmiştir. Bu özelliği de hem kullanıcı sayısının yükselişinde hem de markalar tarafından pazarlama çalışmalarında tercih ediliyor olmasında etkili olmuştur.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki; Instagram sosyal medyada yeni bir mecra olmasına rağmen kullanıcı sayısını kısa bir sürede 100.000 gibi büyük bir rakamla arttırarak ön plana çıkmıştır ve markaalr tarafından sosyal medya pazarlama çalışmalarında öncelikli tercih edilen platformların arasında yerini almıştır. Ancak Twitter’ da küçük ama sağlam adımlar ile kullanıcı sayısını arttıran ve günümüzde halen popülerliğini kaybetmeyen, aynı zamanda sadık ve aktif kullanıcı sayısı ile halen markaların öncelikli tercih ettiği platformlar içinde yer almaktadır. Sosyal medya dinamik bir değişim gösteren bir mecra olduğu göz önüne alındığında Twitter ile Insatagram arasındaki rekabetin ilerleyen günlerde kazananın kim olacağı da her an değişebilir. 

Share with