Instagram Pazarlamasında Altın Kurallar

Instagram Pazarlamasında Altın Kurallar

/ No Comment

Instagram, son yıllarda hayatımıza hızlı bir giriş yapmayı başarmış sosyal ağların başında yer alır. Fotoğraf paylaşımı üzerine bir algoritmaya sahip olan bu sosyal ağ, büyük bir çılgınlığa da imza attı diyebiliriz. Sosyal ağlar arasında para kazanılan bir platform olarak sıyrılmayı başaran Instagram, milyonlarca kullanıcı ile pazarlama alanında da büyük bir portföy olmuş durumda. Sadece markaların kazanç sağladığı bir platform olmasının yanı sıra, çok sayıda insan bu platform üzerinden evinde otururken, çalışırken veya boş vakitlerinde para kazanabiliyor.

Peki, Instagram üzerinden satış yapmayı hedefleyen kişi/marka lar nelere dikkat etmelidir?

Instagram üzerinden satış yapmak için ilk adım olan profil oluşturma, aslında en önemli adımdır. Profilinizin her adımı kullanıcıya güven vermeli ki satışa yönlendirmeniz mümkün olsun. Bu nedenle satış hedefi ile kullanıcılar arasına dahil olmak için öncelikle bir logonuz olmalı ve profil resminizin yerini bu logo almalıdır. Satışı yapılan ürünler ile ilintili, sade ve şık bir logo kullanıcılar üzerinde güven algısı yaratacaktır. Aynı zamanda tanıtımınızın yapıldığı ve bilgi içerikli bir web site adresi de profil bilgileriniz arasında yer almalıdır. Instagram hesabınızın açıklama kısmında ürünleriniz hakkında kısa bir bilgilendirme yapılmalıdır.

Açılan hesabın profil bilgileri eksiksiz doldurulduktan sonra, ürün portföyünün paylaşılması gerekir. Pazarlama açısından ürünlerin günümüz trendlerine uygun olması kadar kullanılan sosyal ağın kullanıcı kitlesine de uygun olması gerekmektedir. Oluşturulan bu portföyün kullanıcıları sunuşu oldukça önemlidir. Ürün görsellerini Instagram üzerinden paylaşılırken mutlaka yüksek kaliteye sahip fotoğraflar seçilmelidir. Aynı zamanda ürün açıklaması yapılmalı ve Instagram algoritmsanın ana temeli olan hastag (#) ler kullanılmalıdır. Kullanılan hastag yardımı ile daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak mümkün. Ürün ile alakalı hastagler seçilerek rahatsız etmeyecek derecede kullanılmalıdır.

Instagram hesabından satış yapmak için gerekli olan takipçi edinme hikayesi en önemli kısımdır. Daha fazla takipçi edinmenin yolu ise, benzer hesapları takip etmektir. Aynı piyasa içinde bulunduğunuz rakiplerin takibi sizlere doğru yol haritası çıkartmakta yardımcı olacaktır.

Instagram hesabınızın oluşturulması, profil bilgilerinin eksiksiz doldurulması, ürünlerin sunulması ve takipçi sayısının artmasının ardından son adım oluşturulan müşteri portföyü ile hızlı ve doğru iletişim kurabilmektir. Müşteriler ile kurulan iletişim bağı, satışlarda büyük etkiye sahiptir. Hizmet kalitesi ve iletişim biçiminin pazarlamanın önemli taşlarından biri olduğu unutulmamalıdır.

Share with