Instagram’ da Etkili Hashtag Kullanımı

Instagram’ da Etkili Hashtag Kullanımı

/ No Comment

Son günlerin popülerliğini ve aktif kullanıcı sayısını bunlarla doğru orantılı olarak da sosyal medya pazarlamasında etkisini en hızlı arttıran sosyal ağları arasında Instagram yer alıyor. Bu sebepledir ki; markalar önde gelen Facebook, Twitter gibi sosyal ağların yanında, Instagram üzerinde de sosyal medya pazarlama çalışmalarını oldukça genişletti. Facebbok’ un Instagram’ ı satın aldıktan sonra pazarlmada faydalı olacak birçok özellik eklemesi, görsel ve video tabanlı bir platform olması, kullanıcı sayısını çok fazla arttırması ve Instagram kullanıcılarının diğer sosyal ağlara oranla daha aktif olması gibi birçok sebeple Instagram son zamanlarda markaların gözdesi halini aldı.

Markanız için Instagram üzerinden birçok pazarlama ve reklam çalışması yürütmeniz mümkün. Ancak tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Instagram için de, doğru strateji ile ilerlemeniz gerekmektedir. Instagramda strateji oluştururken üzerinde itinayla durmanız gereken hashtag kullanımı, her ne kadar kolay ve basit görünse de detaylı ve özenli bir çalışma gerektirmektedir. Öncelikle Instagram’ da hashtag kullanımı ile ilgili bilinmesi gereken bazı özelliklerinden bahsedelim.

·         Instagram’ da hastagler paylaşımı yapmadan önce karşınıza çıkan açıklama kısmından eklenir. Eğer paylaşımınıza daha sonradan bir hashtag eklemek istiyorsanız da bunu paylaşımınızın yorum kısmından yapabilirsiniz. Kendi paylaşımınıza sonradan eklediğiniz hashtagler geçerlidir.

·         Bir paylaşım için en fazla 30 hashtag kullanabilirsiniz. 30’ dan fazla hashtag kullandığınızda paylaşım sırasında bir hatayla karşılaşırsınız.

·         Sadece kendi paylaşımlarınızda hashtag kullanabilirsiniz. Diğer kullanıcıların paylaşımlarına yaptığınız yorumlardaki hastagler etkisizdir.

·         Paylaşımlarda kullandığınız hashtaglerin diğer kullanıcılar tarafından görülmesi ve etkili olması için profilinizin herkese açık olması gerekir.

·         Hashtag kullanırken rakam kullanabilirsiniz, fakat % gibi karakterler etkisizdir.

Instagram’ da hastag kullanımıyla ilgili bu teknik detayların yanı sıra pazarlama stratejisinde dikkat etmeniz detaylara geldiğimizde daha detaylı bir çalışma gerekmektedir.

·         Öncelikle markanızın dijital stratejisine uygun hashtagleri kullanmanız önemlidir. Örneğin; Instagram üzerinde çok etkili ve popüler bir hashtag vardır ancak markanızın paylaşımlarında bu hashtagin kullanılmasını online itibarı bakımından uygun bulmayabilirsiniz.

·          Paylaşımlarınızı hashtaglere boğmanız kullanıcılar üzerinde olumsuz etki oluştururken, hedef kitle ile etkileşiminizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu bağlamda paylaşımlarınızda yapılan araştırmalara göre 6 ile 8 arası hashtag kullanmanız daha etkili olacaktır.

·         Popüler hashtagleri kullanmanız etkili olacaktır. Örneğin; bir manzara görseli kullanacaksınız bu paylaşımın hashtaginde ‘instanature’ gibi popüler bir hashtag kullanmanız hedef kitle ile etkileşimi arttıracaktır. Ancak paylaşımınızla ilgili olması da gerekmektedir.  Paylaşımınızla ilgili olmayan bir hashtagi kullanmanız hedef kitle ile etkileşimi olumsuz etkileyecektir.

·         Hedef kitlenizi tanıyıp bu kitlenin ilgisinin yüksek olduğu ya da sıklıkla kullandığı hastaglerin araştırmasını yapıp paylaşımlarınızda bunlara yer vermenizde her zaman fayda vardır.

Tüm bu önemli detaylara dikkat ederek kullandığınız hashtagler, markanızın Instagram üzerinde pazarlama çalışmalarını başarıya ulaştırmada oldukça etkili olacaktır.

Share with