Instagram'da Etkileşimi Arttırma Yöntemleri

Instagram'da Etkileşimi Arttırma Yöntemleri

/ No Comment

Instagram, geçtiğimiz yılda sosyal medya platformları arasında aktif kullanıcı sayısındaki artışı ve hedef kitle ile etkileşim oranı yüksekliği ile ön plana çıktı. İçerik pazarlamasının sosyal medyadaki yerini hızla büyütmesiyle de markaların olmazsa olmazı haline geldi. Bu sebeple markalar, Instagram üzerinde içerik stratejilerini geliştirmek üzere çalışmalarına önem göstermekteler. Instagram stratejisinde başarı elde etmek isteyen markların, tüm sosyal medya pazarlama tekniklerinin yanında dikkat etmesi gereken bazı ipucu niteliğinde yöntemler yer almaktadır. Bu yöntemlerin neler olduğundan bahsedelim.

Öncelikle Instagram kullanıcıları içeriklerde doğallığı seviyor. Bu sebeple fotoğraf ve video filtreme özelliğini olabildiğince az kullanılmalı ya da doğala yakın filtreleme özelliği seçilmelidir. Özellikle fotoğraflarda doğallığın ön planda tutulması Instagram etkileşiminin arttırılmasında göz ardı edilmemesi gereken bir yöntemdir.

Instagramda parlak fotoğraflar karanlık fotoğraflara göre kullanıcıların daha fazla ilgisini çekiyor ve etkileşimleri daha yüksek oluyor. Bunun sebebi olarak tüm sosyal medya platformlarında geçerli olduğu gibi Instagram kullanıcılarının da günlük hayatın stresinden uzaklaşmak istedikleri bir platformda daha fazla iç karatıcı görseller yerine iç acıcı görselleri tercih ediyor olmasıdır diyebiliriz. Bu durumdan faydalanılarak markalarında fotoğraflarında iç acıcı görsellere yer vermesi etkileşimi arttıran bir yöntemdir.

Instagram içerikleri arasında kullanıcıların ilgisini çeken bir diğer özellikte yüz yer alan içeriklerdir. Bu sebeple Instagram içeriklerinde yüz kullanmak etkileşim arttıracak bir yöntemdir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken etkileşim arttıran bir yöntem olduğu için bütün içeriklerin bu niteliklerle oluşturulmaması olmalıdır.

İnstagram içeriklerinin 'beğen', 'paylaş', ' yorum yap' gibi teşvik yazıları eşliğinde paylaşılması etkileşimi arttıran bir yöntemdir. Ancak bu teşvik yazılarını kullanırken içerik kalitesini düşürmemeye ve doğallığı kaybetmemeye dikket edilmelidir. Aksi halde etkileşimi arttırmak için kullanılabilecek bu yöntem hedef kitlenin olumsuz tepkilerine sebep olabilir. Bu yöntemi fayda sağlar nitelikte kullanabilmek markanın stratejisindeki başarısına bağlıdır.

Son olarak da Instagramda etkileşimi arttırmanın başarısı kanıtlanmış en önemli yöntemi etiket ve hashtag kullanımıdır. Bu yöntem ile marka görünürlüğünü arttırabildiği ve fayda sağlar anahtar kelimelerde içeriklerini kategozize ettikleri için oldukça etkilidir. Bu yöntemi de etkili kullanabilmek markanın stratejisinin başarısı ile doğru orantılıdır diyebiliriz.

Instagram üzerinde araştırmalar sonucunda net olarak belirlenmiş birkaç yöntemden bahsettik. Ancak Instagram gelişimini devam ettirdikçe ilerleyen süreçte markaların daha birçok yöntem için çalışma yapacağını ve stratejilerine dahil edeceğini de net olarak söyleyebiliriz.

Share with