Instagram’ da Doğru Marka Profili Oluşturma

Instagram’ da Doğru Marka Profili Oluşturma

/ No Comment

Geçtiğimiz Instagram, Twitter ile girdiği kullanıcı sayısı rekabetini 300 milyonun üzerine çıkartarak galip tamamladı. Bu galibiyetiyle sosyal medya pazarlamasında tercih edilecek sosyal platformlar arasında bir adım daha ön plana çıktı. Markalar ise Instagram üzerindeki pazarlama çalışmalarına oldukça fazla yoğunlaşmaktalar. Ancak markaların Instagram faaliyetlerinde bazı hatalar yaptıklarını görebiliyoruz. Bu sebeple sosyal medya pazarlamasında büyük öneme sahip olan hedef kitle etkileşim oranı ve popülerliği yüksek olan Instagram' da başarıya ulaşmakta zorluk çekiyorlar. Özellikle dijital pazarlamada son yılların en etkili yöntemi markanın görsel hikayeleştirme yöntemi ile hedef kitle etkileşimi için kullanılan Instagram profili en önemli aşamalardan biridir. Eğer Instagram' dan markanızın pazarlama çalışmalarında fayda sağlamak istiyorsanız mükemmele yakın bir profil oluşturmanız gerekir. Markanız için doğru Instagram profili oluştururken nasıl bir yol izlememiz gerektiğinden bahsedelim.

  • İlk olarak karar vermeniz gereken; Instagram markanız için uygun bir platform mu? Instagra görsel tabanlı bir sosyal medya platformu olduğu için markanızın da görsel oluşturma konusunda sıkıntı çekmeyecek niteliklere sahip olması gerekir. Eğer bu bağlamda uygun bir marka değilseniz, Instagram' da yer almanız pazarlama açısından fayda sağlamayacaktır. İçerik pazarlamasında görsel hikayeleştirme son zamanları en etkili yöntemlerinden biri olduğunundan bahsetmiştik. Eğer markanızın bu görsel hikayeleştirmeyi oluşturabileceğiniz ve hedef kitle üzerinde etki oluşturabileceğiniz görsellere ihtiyacınız oluşturmanız gerekecek. Markanızın bu duruma uygun olması son derece önemlidir.
  • Profil resminiz devamında en önemli adımlardan biridir. Markanıza ait logoyu profil resminiz olarak kullanmak ve Instagramın ölçü şartlarına uygun olarak oluşturmanız gerekmektedir.
  • Instagram profilinizdeki 150 karakterlik açıklama kısmını markanızı iyi anlatılabilecek şekilde kullanmalısınız. Hedefinizdeki anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Markanıza ait web site bilgisini de utlaka doldurmalısınız. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken kısaltılmış URL kullanmamanızdır. Instagram kısaltılmış URL' leri engelleyebiliyor. Web site trafiğini Instagram' dan arttırmanızı sağlayacak bu kısım üzerinde durmanız gerekir.
  • Instagram profilinizde içerik oluşturma ve paylaşım kısmına geldiğimizde ise; kaliteli, sadece satış odaklı değil gündemden ve ilgi çekici görsel olmasının yanında bu görsellerde marka logonuza yer vermeyi ihmal etmemelisiniz. Logonuzun yer aldığı paylaşımlarınız ile marka bilinirliliğinizi arttırabilirsiniz. Aynı zamanda paylaşımlarınızda Instagram' ın en etkili pazarlama yöntemlerinden hashtag kullanımına da mutlaka yer vermelisiniz.

Sonuç olarak; markanızın Instagram pazarlamasında başarılı olmak istiyorsanız sadece Instagram' da yer almanın yeterli olmayacağını iyi bir profil oluşturarak çalışmalarınıza başlamanız ve devamında doğru strateji ile ilerlemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Share with