İçerik Pazarlamasında Yapılan Hatalar

İçerik Pazarlamasında Yapılan Hatalar

/ No Comment

Dijital ortamlarda kulaktan kulağa gezen ve her firma için önemini günden güne arttıran bir konu içerik pazarlaması. Markalar için dijital ortamlarda var olmanın yanı sıra rakiplerinden sıyrılarak, dikkat çekmenin yolu içerik pazarlamasında başarı yakalamaktır. Özellikle geride bıraktığımız 2014 yılında, içerik pazarlaması üzerine yapılan çalışmalarda büyük artış görüldü. Google arama sonuçlarındaki artışlar incelediğinde bu sonuca varmak mümkün. İçerik pazarlaması ve bunun için oluşturulan strateji her firmaya aynı oranda dönüş sağlamadı. Doğru strateji oluşturan firma dönüşleri olumlu olurken, yanlış strateji ile çalışmalarını sürdüren markalar başarı yakalayamadı.

Peki markalar, içerik pazarlamasında neden başarısız oldu?

Google mantığını kavrayamamak

Markalar dijital platformlar için içerik üretirken büyük bir yanılgıya düşüyor. İçeriğin özgün olması önemli fakat, içeriğin doluluk oranı da bir o kadar önemli. Google mantığını kavramak ve ona bağlı biçimde içerikler üretmek ilk amaç olmalıdır. Çünkü, kullanıcılar Google arama motoruna soru sorar ve sunulan içerikler ile ilgilenirler. Yani Google aslında soru-cevap mantığında ilerler ve içeriklerin arama sonuçlarında yer alması için, sorulara cevap verir nitelikte içerik olması gerekir. Kullanıcılara içerik sunulmak isteniyorsa Google mantığı ön planda tutularak, potansiyel sorular cevaplanır nitelikte içerikler üretilmelidir. Bu yol ile kullanıcılara içeriğiniz Google tarafından sunulur ve içerik pazarlamasında başarı şansınız artar. Görülen o ki, günümüzde içerik pazarlamasında yapılan en büyük hata bu stratejiyi oluşturamamaktır.

Hedef kitleye ulaşamamak

Oluşturulan içerik kaliteli olsa da, hedef kitleye ulaşmadığında başarı sağlanmaz. Marka kaliteli içerik üretiyor fakat hedef kitleye ulaşamıyorsa, hedef kitlesi konusunda büyük bir sorun yaşıyor demektir. Doğru hedef kitleye ulaşmak için SEO(arama motoru optimizasyonu), sosyal ağlarda hedef kitle seçebileceğiniz reklamlar(facebook reklamları vb.) gibi çalışmalar yapmak gerekir. Markalar bu optimizasyon çalışmalarını yapmadan, içerik pazarlaması yaptıkları için bu konuda başarı sağlayamıyor. Yani içerik pazarlaması öncesinde, marka kendi hedef kitlesini doğru olarak analiz etmeli ve onlara ulaşmalıdır. Bunun sonrasına üretilen kaliteli içerikler, kullanıcılara sunulur ise içerik pazarlamasında başarı şansı yükselir.

Potansiyel müşterileri yakalayamamak

İçerik pazarlamasında başarı elde edememenin bir diğer önemli nedeni ise; siteye gelen ziyaretçiyi yakalayamamaktır. Yani ziyaretçilerinizin sayıca fazla olması önemli fakat daha da önemli olan o ziyaretçilerden bir aksiyon elde edebilmektir. Ziyaretçi oranın yüksek olduğu gibi dönüşüm oranında yüksek olması gerekir. Bir web sitesinin dönüşüm oranı düşük ise, çalışmalarında bir hata söz konusu demektir. İçerikler beklentileri karşılamıyor olabilir, sıkıcı bir dil kullanılıyor olabilir veya yanlış hedef kitleye sahip olunabilir. Tüm bu adımlar tek tek incelenerek, sorun çözülmelidir. Bu gibi sorun yaşayan markalar web sitesine gelen ziyaretçileri, bir aksiyona( satış,beğeni vb.) yönlendiremedikleri için içerik pazarlamasında başarı sağlayamıyor.

Share with