Hızla Büyüyen Pinterest

Hızla Büyüyen Pinterest

/ No Comment

 Pinterest platformu hayatımıza 2010 yılında giriş yapmış sosyal mecralardan biridir. Kısa zaman önce sosyal mecralar arasına katılan bu platform, kullanıcı sayısı olarak diğer platformlara yetişmeye çalışıyor olsa da beklenenin üzerinde bir performans ile hızla büyümeye devam ediyor. Pinterest’i inceleyelim.

 Pinterest nedir?

 Pinterest, 2010 yılında ABD’li girişimci Ben Silbermann tarafından geliştirilen sosyal medya platformudur. ABD’li girişimci Ben Silbermann, bu sosyal medya platformu ile kullanıcılarına farklı ayrıcalıklar sunuyor. Hayal gücünüzü zorlayan Pinterest’te, kullanıcı hayalini bir görsele döküyor ve sergiliyor. Pinterest platformunun hayatımıza girişinin çok yeni olmasına rağmen, en hızlı büyüyen platformlar listesinde ilk sıralarda.

Pinterest nasıl kullanılır?

 Pinterest platformunda profil oluşturan her kullanıcının ‘board’ adı verilen bir panosu oluşur. Kullanıcı bu panoda sergilemek istediği tasarımlarına yer verir. Beğenilen gönderiler ise repin tuşu ile forward edilebiliyor. Pinterest’in kullanıcılarına sunduğu bir diğer özellik ise farklı kategorilerde panolar hazırlayabilmek. Kullanıcılarına hayal gücünü sunabilecekleri bir platform hizmeti veren Pinterest, bu özellikleri ile popüler sosyal medya platfromları arasında yerini aldı.

  Pinterest platformunun bu denli hızlı büyümesi, farkındalığı ile doğru orantılıdır. Diğer sosyal medya platformlarının yanı sıra kullanıcılarına hayal gücünü kullanabilmeyi vaat ederek dikkat çekmeyi başarmıştır. Kısa sürede büyük başarı kazanan Pinterest kullanıcılarının çoğunluğunu bayanlar oluşturuyor. Özellikle yoğun tempoya sahip bayan kullanıcılar Pinterest kullanımında oldukça aktif. Pinterest üzerinden sergilediğiniz tasarımlar ile yeni iş ortaklarınızı hatta müşterilerinizi bulmanız da mümkün. Doğru kullanım ve hedef belirleme ile kullanıldığında, sizlere büyük avantaj sağlayacak bir platformdur diyebiliriz.  Türkiye’de kullanımı hızla büyürken, 2 yıl içinde ABD ‘de kullanım oranı oldukça farklı. Pinterest platformunun en çok kullanıldığı ülke ABD. Bu durumla doğru orantılı olarak çıkan oran ise; Pinterest kullanıcılarının %80 ‘lik gibi büyük bir paydasını ABD kullanıcıları oluşturuyor. ABD’de şimdiden Pinterest üzerinde aktiflik oldukça yaygın.

 Sosyal medya mecralarına hergün yenisi eklenirken aralarından sıyrılabilen Pinterest, beklentilerin üstünde bir platform olarak karşılandı. Pinterest platformunun bu denli olumlu karşılanmasındaki en büyük rol ise benzersiz olmasıdır. Pinterest’i diğer platformlardan ayıran özelliği kendi panonuz üzerinden, küçük birer arşive sahip olabilmek. Bu jargon ile yoğun iş hayatından sıkılan bireyler için renkli birer dünya yaratıldı.

 Sosyal medya mecrasında  sesi gür çıkan Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarının bir rakibi de Pinterest. Hızlı gelişimi ve kullanıcı sayısının artışı ile ilerleyen günlerde getireceği yenilikler, kullanıcıları tarafından merakla beklenmekte. 

Share with