Google+ Post Ads Reklamları

Google+ Post Ads Reklamları

/ No Comment

Google+ son zamanlarda özellikle arama motoru optimizasyonu( SEO) çalışmalarına olumlu etkileri ile ön plana çıkan bir platform olarak karşımıza çıkmakta. Bu sebepledir ki; markaların dijital pazarlama çalışmalarında vazgeçilmezi halini aldı. Son zamanlarda ise Google+ içeriklerinin görüntülü reklam ağında yayınlanabilen reklamlar halini alması ile markaların dikkatini çekmektedir. Bu reklam modelinin dijital pazarlamadaki etkili olması tartışılmaz iken, markaların Google+ Post Ads reklamalarını nasıl verebileceği oldukça fazla konuşulur oldu.

Google+ Post Ads reklamları için ilk söylememiz gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlardan bahsedelim. Öncelikle Google+ hesabınızın en az 1000 kişi tarafından takip ediliyor olması yani hali hazırda aktif bir Google+ hesap sahibi olmanız gerekiyor. Aslına bakılırsa bu gereklilik Google+ Post Ads reklamları için zorunlu bir şart niteliğindedir.

Peki Google+ içerikleriniz ile görüntülü reklam ağında nasıl reklam verilir? Bundan bahsedelim.

Google + hesabınızı herkese açık hale getirerek ilk adımı atmalısınız. Sonrasında hitap ettiğiniz hedef kitleniz ile ilgili içeriklerinizi paylaşmalı ve paylaşılan onaylar ( shared endorsements) özelliğini aktif hale getirmelisiniz. Bundan sonraki adımınız Google Adwords hesabınıza giriş yaparak ' Kampanya' butonuna tıklayarak bir kampanya oluşturmalı ve ' Yalızca Görüntülü Reklam Ağı' ( Display Network Only )kısmını seçmelisiniz. Böylece Google+ Post Ads reklamı vermek için bir kampanya oluşturmuş olacaksınız. Devamında yapmanız gereken kampanyanızın detaylarını belirlemelisiniz. Bu detayları hangi adımları izleyerek oluşturabilirsiniz? Bundan bahsedelim. Öncelikle ' Etkileşim' ( Engagement)' i seçin. Sonrasında aynı sayfada bulunan ülke kısmını belirleyin. Bu kısımdaki seçinizi hitap ettiğiniz hedef kitleye göre yapmalısınız. Devamında günlük bütçenizi belirlemeli siniz. Hemen arkasından açılan yeni sayfada yer alan reklam grubu oluşturun, varsayılan teklifi belirtmeli ve anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Bir sonra ki sayfada göreceğiniz üç reklam tipinden birini seçin ve sonra Google+ sayfanızı ya da profilinizi seçin. Bu sayfada aynı zamanda daha önce yaptığınız paylaşımları göreceksiniz. Buradan yayınlamak istediğiniz içeriğinizi seçin ve bu içeriğin nasıl görüleceğini ön izlemeden nasıl görüleceğini kontrol edin. Reklam metinini ve görselini ekleyin. Böylece Google+ Post Ads reklamınız hazır. Kaydedin ve yayınlayın.

Tüm bu adımları izleyerek oluşturduğunuz Google+ Post Ads reklamlarınızın markanıza geri dönüşümlerini analiz edebilirsiniz. Bu reklam modeli ile son zamanlarda oldukça yüksek geri dönüşümler sağlanıyor olması markanıza oldukça avantajlı geri dönüşümler sağlayabileceğinizin kanıtı niteliğindedir. Markaların pazarlama çalışmalarında reklamlamanın önemi de bu reklam modelinin avantajlı olduğunu ortaya koyan başka bir noktadır diyebiliriz.

Share with