Google Plus Etkili Kullanımı

Google Plus Etkili Kullanımı

/ No Comment

Sosyal medya gün geçtikçe önemini arttırırken markalar da pazarlama ve reklam çalışmalarını sosyal medyaya doğru hızla çeviriyor. Markaların birçok sosyal ağ içerisinden hangisinde yer almak konusunda kararsız kalabildiğini, yanlış karalar ile hedeflenen noktalara ulaşamadığını ya da doğru yöntemler ile bu sosyal ağları kullanamadığını görebiliyoruz. Bu bağlamda çok net söylenebilecek bir şey var ki; markaların sosyal medya pazarlamasında başarıya ulaşmak için doğru strateji üzerinden ilerlemek gerekliliğidir. Doğru strateji ise markanın hedefleri doğrultusunda hangi sosyal ağlarda yer alması ve nasıl ilerlemesi gerektiğinin belirlenmesinden geçer.

Facebook, Twitter gibi kullanıcı sayısı yüksek ve popüler sosyal ağlar sosyal medya pazarlamasında en doğru tercih olarak görülmekte ve markalar bu doğrultuda çalışmalarını yürütmekteler. Ancak işin uzmanlarına sorulduğunda ve nitelikli araştırmalara bakıldığında, sadece sosyal medya pazarlamasında değil bütün olarak dijital pazarlamada Google Plus en önemli sosyal ağlar arasında yer alıyor. Google dijital pazarlamada en önemli platformdur ki ve platforma ait Google Plus' ta birçok yönden ciddi anlamda önemlidir. Google Plus ile markaları görünürlüğü bakımından fayda sağlar niteliklere sahip olması önemini ortaya koymaktadır.

Markaların Google Plus' ın önemini avantaja dönüştürebilmeleri ise doğru kullanımdan geçmektedir. Doğru ve etkili Google Plus kullanımı nasıl olmalıdır?

  • Öncelikle yapılması gereken markaya dair tüm bilgilerin hesaba eklenmesi olmalıdır. Marka Google Plus profilini optimize ederek hedef kitle ve takipçilerine gerekli bilgileri aktarmalıdır. Hedef kitleyle olumlu bir iletişim sağlamada ilk ve en önemli adım doğru profil bilgileri ve doğru profil optimizesidir.
  • Markanın diğer sosyal hesaplarını Google Plus profiline bağlaması diğer önemli adımıdır. Böylece marka diğer sosyal hesaplarından Google Plus hesabına da hedef kitle kullanıcılarını çekebilir.
  • Google Plus paylaşımlarında marka kalite ve özgünlüğe önem vermenin yanında etiketlerine önem göstermeli ve özenle üzerinde durmalıdır. Bunun sebebi olarak Google Plus etiketlerinin hem hedef kitle ile etkileşimde hem de Google görünürlüğünde çok fazla etkili olmasını söyleyebiliriz.
  • Google Plus' ta önemli olgulardan biri de topluluklardır. Markaların bu olgu üzerinde durması gerekmektedir.
  • Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi raporlama, analiz gibi takip sürecine önem gösterilmelidir. Bu süreçti edinilen hedef kitle bilgileri ile çalışmaların sürdürülmesi gerekmektedir.

Share with