Google+ Etkili Hashtag Kullanımı

Google+ Etkili Hashtag Kullanımı

/ No Comment

Hızla büyüyen bir sosyal ağ olması ve diğer sosyal ağlara oranla Seo çalışmalarında daha büyük etkiye sahip olan Google+’ da markaların aktif bir sosyal medya pazarlama çalışması içerine girmelerini gerektirir. Markalar Google+’ ı efektif bir şekilde kullandığı taktirde Seo çalışmalarında da bir adım önde olacakları için hedef kitle ile etkileşim ve iletişim kurma, online itibarını ve marka bilinirliğini arttırma gibi tüm dijital pazarlama çalışmalarında başarıya ulaştırma da zorluk çekmeyeceklerdir. Ancak tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Google+’ da sosyal medya pazarlamasında iyi bir strateji ve planlı bir çalışma oldukça önemlidir.

Google+’ da sosyal medya stratejisi oluştururken önemli bir yöntem halini alan hashtag kullanımından bahsedelim. Twitter ile başlayan hashtag kullanımı zamanla tüm sosyal ağlarda etkili hale gelmeye başladı. Öyle ki; sosyal medya pazarlamasında hedef kitle etkileşimi sağlama ve bunun yanında Seo’ ya olumlu etkileri ile Google+ pazarlama çalışmalarında markaların vazgeçilmezi oldu. Etkisi anlaşılan hashtag kullanımı Mayıs 2013 yılı itibariyle Google+ ‘ da kullanılmaya başlanmıştır. Markalar için çok kolay bir yöntem olarak görünüyor olsa da oldukça detaylı ve dikkatli bir çalışma gerektirmektedir. Her sosyal ağda farklı yöntem ve istatistikler doğrultusunda kullanıldığı takdirde başarılı kullanılabilir. Hashtag kullanımını yer aldığı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Google+ ‘da hashtag kullanımı bazı hususlara dikkat edilerek kullanılmalıdır.

Google+’ da sosyal medya pazarlamasında etkili ve başarılı hashtag kullanımı nasıl olmalıdır?

·         Paylaşım ile kullandığınız hashtag ilgili olmalıdır. Aksi halde hedef kitle ile doğru etkileşim sağlanamaz. Aynı zamanda da paylaşımınız ile kullanılan hashtagin ilgisiz olduğunu gören hedef kitle bu durumu samimi bulmayacak ve olumsuz geri dönüşler yapabilir.

·         Gündemdeki hashtagler kullanılmalıdır. Böylece kitlelerin ilgisinin yüksek olduğu hashtagler ile etkileşimi daha fazla arttırabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ise bir hashtagi sadece gündemde olduğu için kullanılmamasıdır. Gündemde olan hastag eğer markanıza, paylaşımınıza ve hedef kitlenizin ilgisine uygun ise kullanılmalıdır. Bir de neden gündemde olduğunun da araştırmasının yapılmasında da fayda olacaktır.

·         Paylaşımlarınızda 2 ile 3 arası hashtag kullanmalısınız. Hashtag kullanımının yaygın olduğu diğer sosyal medya platformlarında bu sayı değişebilirken genellikle 2 ile 3 tane hashtag kullanımı daha etkilidir. Bu durum Google+ içinde geçerlidir. Fazla hashtag kullanılan paylaşımlarda etkileşim genellikle daha düşüktür. Özellikle paylaşımlarda açıklama kısmında tüm kelimelerin hashtag beraberinde kullanılması ve okunamayacak kadar uzun hashtag kullanılması kesinlikle yanlıştır. Doğru olan paylaşımınızı anlatan hashtagsiz etkileyici bir cümle ve bu cümlenin beraberinde 2 ile 3 tane hashtag kullanımıdır.

·         Sosyal medya kampanya odaklı hashtag mutlaka kullanılmalıdır. Hashtag ile oluşturulan kampanyaların etkisi daha yüksek olur. Böylece markayı hedefinde başarıya daha kolay ulaştırır ve çalışmanın takibi de daha kolay olacaktır.

Share with