Gerçek Zamanlı Pazarlama

Gerçek Zamanlı Pazarlama

/ No Comment

Hayatımızın her alanında değişikliğe sebep olan yeni çağ, müşteri kalıplarının değişimine de sebebiyet verdi. Dijital Çağ’ın başlangıcına kadar oluşan müşteri kalıpları daha az sorgulayan, hataları daha kolay kabul eden topluluklar halini almışken günümüzde ise; sorgulayan, hak arayan ve eleştiren bir müşteri portföyü ile karşılaşmaktayız. Artık bir ürün yada hizmeti tercih eden müşteri tüm sonuçları online platformlar üzerinden belirtebilmekte. Müşteri aldığı hizmetten memnun kalmadığı takdirde marka hakkındaki tüm şikayetini bir tweet ile viral bir şekilde duyuruyor.  Durum böyle olunca tüm markalar için online platformlarda bulunmak kaçınılmaz. Marka, online platformlar üzerindeki yetkisini ele almalı ki, markanızın kaderi müşterilerinizin elinde olmasın.

 Dijital Çağ’a gelene kadar markaların gidişatı hakkında tüm yetki sahiplerinin üzerindeyken günümüzde belirleyici kitle müşteriler. Tüm bu gidişatın sonucu olarak doğan pazarlama stratejisi ise, gerçek zamanlı pazarlamadır.

 Gerçek zamanlı pazarlama nedir?

 Gerçek zamanlı pazarlama, markanın hedef kitlesine ulaşmak için doğru platform üzerinden yaptığı ve ihtiyaç anında müşteriye ürün veya hizmetini sunmak için kullandığı pazarlama taktiğidir. Yani, müşteriye ürünün doğru yerde ve doğru zamanda sunulmasıdır.  Müşteri portföyünün değişimi, online mecraların markalar üzerindeki büyük etkisi ve yetkileri ele alabilmek gibi sorunları avantaja dönüştürebilmek adına, günümüzde her marka gerçek zamanlı pazarlama yapabilme yeteneğine sahip olmalıdır.

 Gerçek zamanlı pazarlamayı diğer pazarlama stratejilerinden ayıran belirgin özellikler vardır. Pazarlama stratejisinde atacağınız bir adımın yanlış olması tüm stratejinizi değiştirirken, gerçek zamanlı pazarlama yaptığınızda anlık hatalar geleceğinizi etkilemeyecektir. En önemli fark ise; gerçek zamanlı pazarlama da ihtiyaç anında ürün/hizmet müşteriye sunulur ve sıcak satış gerçekleşir. Gerçek zamanlı pazarlama da markalar dakikalar ile yarışır ve hızlı olan kazanır.

 Gerçek zamanlı pazarlama nasıl yapılır?

 Gerçek zamanlı pazarlama yaparken yalına en belirgin hata ile başlamak, bu pazarlama taktiğinin özünü verecektir. Gerçek zamanlı pazarlamada yapılan en belirgin hata, içeriğe değil satışa yönelmek. Oysa gerçek zamanlı pazarlama sosyal medya ağırlıklı olarak yürütülen bir pazarlamadır. Online üzerinde en önemli nokta ise verilerdir. Yani içeriklerinizin kalitesi, online platformlardaki yerinizi belirleyen etkenlerdir. Bu sebeple gerçek zamanlı pazarlama yaparken içeriğe yönelmeli ve doğru zamanda doğru içerikler üretmelisiniz. Müşterilerinizden aldığınız geri bildirimlere bağlı olarak, o anda yeni ve kaliteli içerikler oluşturmalısınız. Oluşturduğunuz içeriklerin paylaşılacağı platformlar da bir o kadar önem taşımakta. Hedef kitleniz hangi platformlarda sıklık ile yer alıyorsa, içerikleriniz o platformlar üzerinden hedef kitlenize ulaştırılmalıdır. Gerçek zamanlı pazarlama da; içerikler, sosyal medya ve arama sonuçları sizlerin hedef kitlenize ulaşmanızı doğrudan etkiler. Bu etkileşim göz önünde bulundurularak gerçek zamanlı pazarlama için stratejiler belirlenmelidir.

 Gerçek zamanlı pazarlama da en önemli nokta her an iletişimde ve takipte bulunmaktır.  Gerçek zamanlı pazarlama iletişimin en yüksek olduğu pazarlama stratejilerinden olduğu için, markaların tercih edebileceği avantajlı pazarlama yöntemlerindendir.

Share with