Fark Yaratan Sosyal Medya Kampanyaları

Fark Yaratan Sosyal Medya Kampanyaları

/ No Comment

Markaların marka bilinirliği, hedef kitleye ulaşma, müşteri ile iletişim kurabilme ve pazarlama amacı güderek giriş yaptıkları sosyal medyanın önemi her geçen gün daha da artmakta. Geleneksel reklamların maliyeti ve geri dönüşleri ile sosyal medya üzerinden yapılan reklamların maliyet ve geri dönüşümleri karşılaştırıldığında; markaların tercihi sosyal medya oluyor. Daha az maliyet ile fazla geri dönüş sağlanabilen bu platformlar her marka için vazgeçilmez olma yolunda hızla ilerliyor. Markalar sosyal medyada yer almakla yetinmiyor, bu hesaplar üzerinden iletişim ve kullanıcı kazanmak adına kampanyalar düzenliyor. 

Sosyal medya kampanyalarının başarılı olabilmesi için iyi bir ekip çalışmasının yanı sıra, doğru zamanlama ve hedef kitleye ulaşabilmeyi gerektirir. Düzenlenen sosyal medya kampanyasının içeriğinin dolu ve anlaşılabilir olması tabiri caizse ince bir çizgi üzerinden yürütülmesi gerekir. Tüm bu adımları başarılı bir şekilde yerine getirmiş işte  sosyal medya kampanyaları;

1. Human Rights Campaign’ın “How Red Changed Everything” Kampanyası

How Red Changed Everything kampaysı, Facebook üzerinden düzenlenmiş en iyi kampanyalar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Evlilik eşitliği oturumu arifesinde, Supreme Court dışındaki gösterilere de eşlik etmek için hazırlanmış bir sosyal medya kampanyasıdır. Kampanya dönüşümü o kadar fazla olmuştur ki, milyonlarca Facebook kullanıcısı HRC’nin“eşittir”  logosunu kullandı. Facebook verilerine göre logo 10 milyon defa gösterildi.

2. Volvo #Sence Nerede Kampanyası

Volvo'nun Fcebook üzerinden yürüttüğü bu kampanya başarılı sosyal medya kampanyaları arasında. Volvo kullanıcılarına kısa videolar izletiyor ve bu videolardaki ipuçları ile kayıp aracı bulmalarını istiyor. Oyun sonunda farklı 5 arkadaşını daha davet etme imkanı sağlayan Volvo bu kampanya ile kullanıcı sayısını arttırmayı ve aracını tanıtmayı hedefliyor. Volvo nun bu hikayesi, kullanıcılar tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

4. #LexusLens İnstagram Kampanyası

Lexus markası tarafından İnstagram hesabı üzerinden yürütülen başarılı bir kampanyadır. Lexus başarılı bir kampanya yapmanın yanı sıra aslında bir ilki daha gerçekleştirdi. Lexus bu kampanyada İnstagram'ın yer etiketleme özelliğini ilk kullanan kampanyası olarak tarihte de yerini aldı. Kampanyanın hikayesi ise; kullanıcılar Lexus arabaları ile seyahat ederken fotograf çektiler ve #LexusLens hashtagi kullanarak paylaştılar. Güzel bir strateji izleyen Lexus' un bu kampanyası başarılı bir kampanya temsilcisidir.

 Sosyal medya kampanyasının başarılı bir sonuca ulaşabilmesi için ilk olarak doğru bir strateji, doğru zamanlama, hedef kitleye ulaşma ve iyi bir ekip gerektirir. Tüm bu adımların doğru atılmasının dönüşlerini yukarıdaki başarı temsilci firmalardan görebiliriz. 


Share with