Facebook’ta Özel Hedef Kitleleri Oluşturmak

Facebook’ta Özel Hedef Kitleleri Oluşturmak

/ No Comment

Sosyal mecralar üzerinden yapılan reklam çalışmalarının markalar üzerindeki olumlu etkisi tartışılmaz bir gerçek. Sosyal medya üzerinden yapılan reklam çalışmalarının diğer reklam çalışmalarından etkili olma sebebi, direk hedef kitleye ulaşabilmektir. Tüm sosyal mecralar baz alındığında hedef kitleye en yakın reklam gösterimlerini Facebook mecrası yapmaktadır. Facebook platformu üzerinden reklam vermenin en büyük avantajı, tüm hedef kitleye doğru yer ve doğru zamanda ulaşmayı sağlayabilmektir. Facebook reklamları ile markalar için etkili bir reklam biçimi olmanın yanı sıra etkili de bir pazarlama aracıdır.

Facebook reklam metodlarından biri olan Custom Audiences, reklam verenlere özel hedef kitleler oluşturma hizmetini veriyor. Custom Audiences metodu ile müşteri data larınızı Facebook ile paylaşıyor ve size sadece bu müşteri portföyüne reklam sunabilme hizmetini sağlıyor. Markalar CRM datası ile email hedefleme yapabilme şansını yakalıyor. Bu metod ile direk müşteri hedeflemesi yapabilen markalar, etkili sonuçlar elde ediyor.

Custom Audience Nasıl Çalışıyor?

Reklam verenler text veya cvs dosyasını Facebook platformuna yüklüyor. Bu dosya içindeki müşteri dataları Facebook'ta bulunan aynı bilgilere sahip kullanıcılar ile eşleştiriliyor. Bu yöntem ile müşteriler Facebook üzerinde analiz edilmil oluyor. Yani belirlilen hedef kitle, direkt müşteri portföyü oluyor. Bu hedeflemenin yanı sıra yaş, dil, ilgi alanları gibi parametreler de kullanılabiliyor. Büyük ölçekli markalar için bu özel hedefleme daha etkili sonuç almak için oldukça iyi bir yöntem olarak, reklam metodları arasında tercih edilenler arasında yer alıyor. Aynı zamanda Facebook ile datasını paylaşan reklam verenin güvelik adına kaygı yaşamaması için Facebook platformu uzun açıklamalara da yer veriyor.

Bu reklam metodu remarketing benzeri bir davranış sergiler. Daha önce ziyaretinizde bulunmuş, markanıza küskün olan veya satın alma davranışı gösteren kullanıcılar hedeflenmiş oluyor. Aynı zamanda bu yöntem ile sizinle bir şekilde iletişime geçmiş kullanıcıları sadık birer müşteri haline dönüştürmek içinde iyi bir yöntem.

Facebook reklamlarında olan Custom Audience metodu Premium reklamlar balığı altında yer alıyor. Ayrıntılı ve direkt hedef kitleye ulaşma amacı ile kullanılan Custom Audience metodu, Facebook reklam metodları içinde bütçesi en yüksek olan reklam metodu diyebiliriz. Daha çok büyük ölçekli işletmeleri hedef alan bu reklam metodu aynı zamanda en etkili sonuca ulaşmanın da yöntemidir.

Share with