Facebook’ta Hashtag Kullanımı

Facebook’ta Hashtag Kullanımı

/ No Comment

 Sosyal medya platformları üzerinde kullanılan popüler ögelerden biri de hashtag kullanımı. Birçok sosyal mecrada ‘ # ‘ kullanımı rağbet görmekte. Başta Twitter platformu olmak üzere Pinterest, Instagram gibi ağlarda da hashtag kullanımı oldukça yaygın. Hashtag kullanımının en etkin olduğu platform ise Twitter. Kullanıcılar Twitter platformu üzerinden gerçekleştirdikleri kampanyaları, yorumları veya herhangi bir konu hakkındaki düşüncelerini daha büyük kitlelere duyurmak için ‘ # ‘ kullanımına başvuruyor. Tartışmasız ki Twitter platformundaki hashtag kullanımı oldukça etkili. Bu denli rağbet gören bir ögenin Facebook gibi büyük bir platform üzerinde yer almaması oldukça dikkat çekerken, Facebook bu konuda çalışmalarını tamamladı ve bu ögeyi kendi mecrasına kattı.

 Facebook ‘ta hashtag kullanımı ile fotoğraf, video veya metin paylaşımları daha büyük kitlelere ulaştırılabiliyor. Özellikle büyük organizasyonlar da veya kampanya çalışmalarında ‘ # ‘ kullanımı önemli kolaylıklar sağlıyor. Facebook üzerinden hashtag kullanımı ile aynı zamanda belirli konular takip edilebilir, rakip analizleri veya kampanya analizleri sağlanabilir.

 Facebook’un  hashtag özelliğini kendi bünyesine yerleştirmesi, kullanıcılar tarafından geç kalınmış bir uygulama olarak yorumlandı. Aynı zamanda Facebook’un yaptığı bu hamle diğer platformlarda görülen etkiyi yaratmadığı da, kullanıcı yorumları arasında yer alıyor. En sık Twitter üzerinden kullanılan hashtag, o mecrada büyük etkiye sahipken; Facebook’ta kullanılan hashtag etkisinin olumsuz olduğu görülüyor. Facebook analizi yapan EdgeRank ‘ ın yaptığı bir araştırmaya göre, Facebook’ta kullanılan hashtaglerin içerik üzerinden olumlu bir etki yaratmadığı yönünde.

Aynı zamanda Simply Measured’in yaptığı araştırmaya göz atıldığında da, Facebook’un kullanıma sunduğu hashtag olumlu bir etkiye sahip değil. Araştırmaya göre, dünya üzerinde popüler 100 markada hashtag kullanımı sağlanmış fakat, hashtag kullanmayan diğer markalar ile karşılaştırıldığında herhangi bir fark görülmemiş.  

 Facebook’un bünyesine kattığı hashtag kullanımı, diğer platformlarda görülen hashtag kullanımına oranla başarısız görülmekte. Haziran ayında başlatılan hashtag kullanımı hala Facebook’un beklediği etkiyi göstermemekte. Hashtag kullanımı ile bir sonuç alamayan kullanıcılarda, Facebook platformunun bu konuda başarısız olduğunu söylemekte.  Facebook etkileşimin en yoğun olduğu platform olarak gösterilirken, hashtag kullanımında beklenen etkiyi göstermemesi olumsuz bir etki yaratmış durumda. İlerleyen dönemlerde Facebook’ta hashtag kullanımı etkisini artırır mı sorusu, kullanıcıların bir süredir tartıştığı konu başlıkları arasında yer almaktadır.

 

Share with