Facebook’ta Etkili İçerik Pazarlama Teknikleri

Facebook’ta Etkili İçerik Pazarlama Teknikleri

/ No Comment

Facebook markaların pazarlama ve reklam amaçlı çalışmalarında en sık tercih ettiği sosyal medya platformlarından biridir. Son dönemde Facebook organik içerik gösterilmesi konusunda değişikliğe giderek markaların içerik pazarlama çalışmalarında daha özenli olmalarını zorunlu hale getirdi diyebiliriz. Her ne kadar bu değişiklikte Facebook’ un markaları reklam vermeye yönlendirmek istediği konuşuluyor olsa ve bunun da doğruluk payı çok yüksek olsa da markaların ‘Sosyal medya da içerik kraldır.’ Mantığını yeniden farkına varmalarını sağladığını da söyleyebiliriz. Bu değişikliğini yapan ister Facebook gibi büyük bir sosyal mecra olsun isterse de arama motorlarının devi Google olsun içeriğiniz kaliteli olduğu sürece tüm algoritma değişikliklerine kafa tutabilirsiniz.

Facebook’ ta yapılan araştırmalara bakıldığında organik içerik gösterimini çok fazla aşağı çekti. Bu durumla başa çıkabilmeniz için izleyebileceğiniz iki yol var. İlki Facebook ücretli reklam özelliğini kullanarak kısa yoldan ve kolayca içeriklerinizi hedef kitlenize sponsorlu reklam olarak gösterebilirsiniz. Ancak kolay bir yol olduğu kadar bütçenizi arttırmanız gerektiği bir geçektir ve marka kimliğinizin takipçileriniz tarafından ücretli reklam ile az da olsa zedeleyebileceğinizi düşüncesine kapılmanız çok doğal olacaktır. Diğer yol ise içerik kalitenizi arttırarak ve bazı etkili içerik taktiklerini de içerik pazarlama çalışmaları bünyesine katmanız olacaktır. Markanızı bu yolu tercih ederek organik olarak içerik pazarlama yapmak istiyorsanız yapmanız gerekenlerden bahsedelim.

İçerik kalitenize özen gösterin. Facebook takipçileriniz içeriğinizden etkilenir, beklediğini bulur ve fayda görürse beğenmekle kalmayacak içeriğinizi kendi arkadaşlarıyla da paylaşacaktır. İçeriklerinizde gündemden uzak olmayan, özgün, dikkat çekici aynı zamanda facebook standartlarına uygun görseller eşliğinde ve paylaşılmaya teşvik edecek sloganlar ve hashtag kullanarak oluşturmanız ve paylaşım yapmanız kalite yakalamakta fayda sağlayacaktır. Böylece içeriklerinizde etkileşimi arttırabilir, yeni takipçiler kazanabilir, kullanıcılara fayda sağlar ve ilgili oldukları içerikleri göstermek isteyen Facebook’ a marka hesabınızı sevdirebilirsiniz.

İçerik sıklığınıza ve paylaşım saatlerine dikkat etmelisiniz. Facebook organik içerik gösteriminde değişikliğe gittiğinden bu yana daha fazla üzerinde durmanız gereken bir nokta halini aldı. Günde 2 ya da 3 içeriği geçmeyecek kadar sıklıkta içerik paylaşmalısınız. Unutmamalısınız ki, önemli olan ne kadar paylaşımda bulunduğunuz değil, paylaşımlarınızın kalitesi ve takipçileriniz ile bu paylaşımlar ile ne kadar etkileşim sağladığınız. Ayrıca facebook insights ile takipçilerinizin hangi saat dilimlerinde aktif olduğunu ve hangi saat dilimlerinde daha çok etkileşim sağladığınızın analizini yapmalı ve bu saat dilimlerinde içeriklerinizi paylaşmalısınız. Bu doğrultuda içerikleriniz daha etkili olacaktır.

Analizler yaparak bugüne kadar etkileşimin yüksek olduğu içeriklerinizin üzerinde durmalısınız ancak kesinlikle aynı içerikleri tekrar tekrar paylaşmayın. Facebook artık bu yaptığınızı sevmemekle kalmıyor, hesaplarınıza ceza olarak içerik görünürlüğünü düşürüyor. Bazı içerikleriniz ile diğerlerine göre çok daha fazla etkileşim sağlamış ve bu içerikleri tekrar paylaşarak fayda sağlayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu yaptığınız markanıza fayda sağlamak bir tarafa gönderi erişiminizin düşmesi gibi olumsuzluklarla karşılaşmanıza sebep olacaktır. Sebebi ise hem takipçilerinizin hem de Facebook’ un aynı içeriklerin paylaşılmasını sevmiyor olmasıdır.

Sonuç olarak Facebook üzerinde markanızın içerik pazarlamasında başarılı olması ve fayda sağlaması hedefiniz ise; içeriklerinizin kaliteliyi esas alarak, analizleriz doğrultusunda paylaşım yaparak, facebook ve takipçilerinize markanızı sevdirerek bu hedefinize ulaşmanız oldukça kolay olacaktır. 

Share with