Facebook Yönetiminde Yapılan Hatalar

Facebook Yönetiminde Yapılan Hatalar

/ No Comment

Sosyal medya mecraları arasında en aktif kullanıma sahip olan Facebook bu yönü ile sosyal medya yöneticilerinin gözbebeği olmayı başarmıştır. Dijital PR çalışmalarında aktif rol oynayan Facebook yönetiminde kaçılması gereken önemli unsurlar vardır. Birçok sosyal medya yöneticisinin düştüğü bu hatalar ile çalışmaların sonuçları olumsuz olarak etkilenmektedir.

Peki, Facebook hesap yönetiminde kaçınılması gereken unsurlar nelerdir?

  • 1.Reklam içeriklerinden uzak durmalı

Reklam içerikleri Facebook kullanıcılarının en çok şikayet ettiği unsurdur. Bu şikayetler sonucunda algoritmaya göre Facebook artık reklam içeriklerini daha az gösteriyor. Bu nedenlerden Facebook hesap yönetiminde reklam içeriklerinden kaçınarak, özgün içerikler ile potansiyel müşterilere ulaşma yolu daha doğru olacaktır.

  • 2.Analizler göz önünde bulundurulmalı

Facebook yönetiminde yol haritası belirlerken raporlamalar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Kendi içinde bir istatistik sayfayı barındıran Facebook platformundaki bu veriler göz önünde bulundurulmalıdır. Hesap yöneticilerinde sık rastlanan hatalardan biri de bu verileri aktif kullanamamaktır.

  • 3.Kullanıcılar ile iletişim kurmaya özen gösterilmeli

Tüm sosyal ağların en belirgin özelliği kullanıcılar ile direk iletişim kurabilme imkanı tanımalarıdır. Facebook üzerinden yürütülen tüm çalışmalarında en güzel yanı anlık iletişim kurabilmektir. Bu iletişimi doğru kullanabilmek için kullanıcılar tarafından yapılan yorumlara mutlaka cevap verilmeli, yapılan yorumlar silinmemeli ve her sunulan fikir mutlaka değerlendirilmelidir. Yapılan yorumlara cevap vermeyen bir sosyal medya yönetici başarı elde edemeyeceği gibi markanın da değerini sarsmış olur. Bu nedenle sosyal medya yöneticileri kullanıcılar ile iletişimine özen göstermelidir.

  • 4.Paylaşım sıklığına dikkat edilmeli

Sosyal medya yöneticilerinin kaçınması gereken bir unsur da, içerik paylaşımın sıklığıdır. Genel olarak sık sık paylaşım yapmanın olumlu sonuçlar doğurduğu algısı olsa da bu durum kullanıcıların çabuk sıkılmasına neden olabiliyor. Az yapılan paylaşımlar ise aktif olamamaya sebep oluyor. Bu iki durumu da göz ardı etmeden aylık veya haftalık olarak ortalama bir paylaşım takvimi hazırlamalı ve kullanıcılardan gelen tepkilere bağlı olarak değişimler yapılmalıdır.

  • 5.Profil bilgileri eksiksiz doldurulmalı

Sosyal medya yöneticilerin dikkat edeceği unsurlardan biri de kullanıcıların ulaşmasını sağlayacak bilgilerde. Hesaptaki tüm bilgiler eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır. Eksik bilgileri bulunan profiller kullanıcılar tarafından güvenilir duygusu yaratmaz.

Share with