Facebook Reklamlarının Önemi

Facebook Reklamlarının Önemi

/ No Comment

Geleneksel reklam yöntemlerinden televizyon reklamları halen en etkili reklam olarak görülüyor olsa da internet reklamları avantajları ile ön plana çıktı. Büyük kullanıcı kitlesi ve farklı reklam verme metotları ile markaların gözdesi halini alan Facebook reklamları ise internet reklamları arasında gün geçtikçe önemini arttırıyor.

Facebook' un en büyük gelir kaynaklarından biri olması sebebiyle organik erişimin azaltıldığı algoritma değişiklikleri ve reklam yöntemlerinin markalara fayda sağlar niteliklerde değiştirilmesi ile Facebook reklamlarının önemini hızla arttırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Facebook reklamları ile markaların sağladığı fayda ve avantajlar nelerdir? Bunlardan bahsedelim.

· Düşük maliyeti ile geleneksel reklam ve diğer internet reklamları arasında daha avantajlıdır. Büyük ölçekli markalar yüksek maliyetli reklam yöntemlerini kullanabilirken Facebook reklamları orta ve küçük ölçekli markalarında düşük maliyetler ile kullanabileceği reklamlardır.

· Hedef kitlenin belirlenebilmesi özelliği ile diğer reklam yöntemleri arasında önemini arttırmasını sağlayan en önemli avantajlarındandır. Hedeflenmiş reklam verme yöntemi ile markaların sadece hedef kitlelerine reklamlarını gösterme özelliği etkileşim ve geri dönüşüm için avantaj sağlamakta. Facebook' un kullanıcılarının profillerinde belirttiği bilgilerden faydalanarak yaş, cinsiyet, medeni durum, ilgi alanları gibi birçok bilgiden yararlanarak spesifik bir reklam oluşturma seçeneği sunmaktadır.

· Esnek bir reklam yöntemidir. Bu özelliği ile markalar isteklerine uygun günlük bütçe değişikliği belirleyebilirler ya da reklam verirken kullanılan görsel eşliğinde 135 karakterlik açıklama bölümünde geniş ifade esnekliğinden fayda sağlayabilirler.

· Facebook reklamlarının markaya sağladığı avantajlardan biride verdiğiniz reklam ile bir kullanıcı markanızı beğendiği taktirde bu beğeninin kullanıcının arkadaşlarına da gösteriliyor olmasıdır. Bu özelliği ile Facebook reklamlarından daha çok etkileşim ve geri dönüş sağlamak konusunda oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

· Kullanıcı sayısının yüksekliği ve gün geçtikçe bu sayının organik olarak artması ile reklamların daha fazla kişiye gösteriliyor olması da markaların sağladığı büyük avantajlar arasında yer alır.

Facebook reklamları bünyesinde barındırdığı özellikleri ile markalara önemli avantajlar sağlamaktadır. Bu sebepledir ki: bir markaya sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturulurken en fazla üzerinde durulması gereken sosyal ağlardan biri olan Facebook ilk sırada yer alır. Facebook reklamları ise bu stratejinin hedef kitleyle etkileşim için avantajlı olan en önemli ayağıdır diyebiliriz. Facebook reklamlarının bu denli önemini arttırdığı güne kadar Google reklamları internet reklamları en etkili reklam yöntemi olarak görünmekteydi. Halen Google reklamları özellikle satış odaklı hedeflerde önemini ve etkisini yitirmemiştir. Ancak günümüzde Facebook reklamları Google reklamlarına dahi kafa tutar hale geldiği de net bir gerçektir.

Share with