Facebook Neden Değişiyor?

Facebook Neden Değişiyor?

/ No Comment

Facebook, son zamanlarda birçok değişim ve beraberinde de gelişim gösterdi. Yeni özellikler ve değişiklikler ile adeta sosyal mecralar arasında yerini sağlam bir şekilde konumlandırmakta. Facebook haberleriyle çok sık karşılaşır olduk. 'Facebook, Instagramı satın aldı.' 'Facebook, WhatsApp' ı satın aldı.' ' Facebook Algoritması değişti.' ' Yeni Facebook reklam modelleri kullanıma sunuldu.' ' Facebook' tan yeni bir özellik daha kullanıcılara sunuldu.' gibi birçok haberle karşılaşıyoruz.

Peki, neden dersiniz Facebook sosyal mecralar arasında en yüksek kullanıcı sayısına ve en yüksek etkileşim oranlarına sahipken, her yeni gün yeni özellikler ve değişimler ile karşımıza çıkıyor? Bu sorunun çok net bir cevabı bulunmakta; Facebook sosyal medyanın dinamik yapısına uygun olarak değişim gösteriyor. Aslına bakılırsa sosyal mecralar arasında uzun zamandır çok önemli bir yere sahip olması ve bu yerinden olmaması getirdiği yenilikler ve değişimleri sayesinde olmakta. Hafızamızı tazelediğimizde; yakın dönemde kişilerin internet üzerinden kullandıkları birçok popüler platformlarının yerini Facebook' un aldığını ve bu platformların adının dahi geçmediğini görebiliyoruz. Bu durum sosyal medyanın dinamik yapısına ayak uyduramayan platformların yok olup yerini başka platformların almasından kaynaklanıyor. Facebook' un devamlı değişikliklere gitmesi, bünyesine yeni özellikler katması tamamen bununla ilgilidir.

Getirdiği yeni özellikler ile kullanıcılarını sadık bir kitleye dönüştürmek ve diğer platformlara kaymasını engellemek amacıyla yaparken; algoritma değişikliğini ise markaları kendi bünyesindeki en büyük kazanç kaynaklarından olan reklamlara yönlendirmek amacıyla yapıyor. Algoritma değişikliği, markaların sosyal medya pazarlaması çalışmalarında vazgeçilmez bir platform olan Facebook üzerindeki çalışmalarının daha zor bir hal almasına sebep olmuyor değil. Facebook açıkça markalara diyor ki; " Facebook üzerinden hedef kitlene ulaşmak, etkileşim ve geri dönüşüm oranını arttırmak istiyorsan para harcamalısın. Sende kazan ama aynı zamanda ben de kazanayım." Özellikle son zamanlarda gittiği algoritma değişikliği ile organik erişimi çok ama çok büyük oranlarda düşüren Facebook, adeta markalara reklamdan başka çare bırakmadı. Facebook marka sayfa yönetimini 'içerik paylaş, hedef kitlene ulaş' mantığından tamamen çıkarttı. Facebook üzerinde başarılı bir sosyal medya pazarlaması yürütmek isteyen markalar, profesyonel ekip ya da kişilerle çalışmalı ve reklam vermeli. Elbette ki; Facebook algoritma değişikliği ile markaları reklama yönlendirmek ile kendini sınırlı tutmuyor. Reklam kanalını kullanacak markalar için gelişmiş reklam özelliklerini de kullanıcılarına sunuyor. Özellikle markaların pazarlama çalışmalarında fayda sağlamalarını amaçlayan hedef belirleme özelliklerinde yer verdiği detaylı ve avantajlı reklam özellikleri ile dijital reklam çeşitleri içerisinde ön plana çıkıyor. Marka Facebook üzerinde reklam verirken yaş, dil, cinsiyet, ilgi alanı gibi birçok özelliklerinde ayrıntılı tercihler yaparak hitap ettiği hedef kitleye özgü reklam yayınlayabiliyor ve böylece geri dönüşüm oranlarını oldukça fazla arttırabiliyor. Tüm bu değişim ve yeni özelliklerin Facebook'un sosyal medyadaki devamlılığında yeterli olup olamayacağını ise, ancak ilerleyen zaman gösterecektir.

Share with