Facebook Hayran Sayfasında Başarıya Ulaşmak

Facebook Hayran Sayfasında Başarıya Ulaşmak

/ No Comment

Facebook, son zamanlarda oldukça başarılı rakipleri olmasına rağmen markalara pazarlama ve reklam amaçlı sunduğu özellikler ve halen en fazla kullanıcı sayısını elinde tutmasıyla günümüzün en önemli sosyal ağlarından biridir. Markalar Facebook hayran sayfasını, kurumsal yüzlerini hedef kitleye aksettirmek, hedef kitle ile iletişim kurmak ve ürün ya da hizmetlerini pazarlamak amacıyla kullanmaktalar. Ancak Facebook hayran sayfası profesyonel ve doğru yönetilmediği, ölçümlenmediği ve analiz edilmediği takdirde fayda sağlamak bir kenara itibar kaybı, sosyal medya krizi gibi birçok olumsuzluklar zincirleriyle karşı karşıya kalmaya dahi sebep olabilir.

Markanız için oluşturduğunuz Facebook hayran sayfasını fayda sağlar niteliklerle pazarlama ve reklam aracı olarak kullanmanız için dikkat etmeniz ve önem göstermeniz gereken bazı hususlar vardır, bunlardan bahsedelim.  

Facebook kriterlerine özgü içerik ve içerik takvimi oluşturun. İçeriklerinizde %30 gibi bir oranla markanıza ait ürün ya da hizmetlerle ilgili yani reklam kokan içerikler olmalı, geri kalan kısmı hedef kitlenizin ilgi duyabileceği ve gündemle ilgili içerikler olmalıdır. İçerik takviminizi oluştururken Facebook Insights’ dan hedef kitle ile en çok etkileşim kurduğunuz zaman dilimlerini tercih edin. Paylaşım sıklıklarınızı, özellikle Facebook’un son organik erişim zorluğunu göz önünde bulundurarak günde 2 veya 3 ve aralarında en az 1 saat olarak yapmalısınız. Böylece hem Facebook organik erişim zorluğuna kafa tutabilir hem de takipçilerinizin ana sayfalarını çok fazla meşgul etmeyip onları sıkmamış olacaksınız.

Facebook hayran sayfanız aracılığıyla hedef kitle ile bağlarınızı güçlendirin. Anketler düzenleyin, şikayet veya yorumlara cevap verin ve kampanyalar ya da uygulamalar ile ödüller verin. Böylece hedef kitleniz üzerinde marka algınızı ve karşılıklı iletişimi son derece güçlendirmiş olacaksınız. Aslına bakılırsa markalar önceleri sadece hedef kitlenin kendileri hakkında ne düşündüğünü öğrenmek için araştırma şirketlerine büyük bütçeler ayırıyorlardı. Şimdi ise bu araştırmayı çok düşük maliyetlerle yapabilmenin yanı sıra hedef kitle ile karşılıklı iletişim halinde kalarak olumsuz düşünce ve yorumları nötrleştirmek, olumlu düşünceleri reklam aracı olarak kullanmak ve kampanyalarını hızla yaymak için facebook gibi bir mecraya sahipler. Bu avantajı başarıyla kullanan tüm markalar gibi sizde markanıza fayda sağlar niteliklerde Facebook hayran sayfanızı kullanmalısınız. Bu avantajı kullanırken atlamamanız gereken en önemli nokta kullanıcıya fayda sağlamayı ve değer katmayı unutmayın ki, takipçileriniz de markanıza sadık kalsın.

Son olarak Facebook Insights’ ı kullanarak markanızın hayran sayfasında gerçekleştirdiğiniz tüm çalışmaları ölçümleyerek analiz etmelisiniz. Böylece Facebook hayran sayfanızda yürüttüğünüz stratejinin başarılı olup olmadığını öğrenebilir ve ilerisi için oluşturmanız gereken stratejinize ışık tutabilirsiniz. Tüm çalışmalar da dahil olmak üzere ölçümleme ve analiz adımında profesyonel, yenilikçi, çözüm odaklı ve algı yönetimini iyi yönetebilen bir kişi ya da ekip tarafından yürütülüyor olmasıdır diyebiliriz. Aksi takdirde verimli bir çalışma yürütmeniz ve çalışmalarınızı başarıya ulaştırmanız pekte mümkün olmayacaktır.

Share with