Etkili Twitter Pazarlama Teknikleri

Etkili Twitter Pazarlama Teknikleri

/ No Comment

Pazarlama var olduğundan bu yana markalar, hedef kitleyle iletişime geçilebilecekleri tüm mecraları etkili kullanmak için stratejiler oluşturarak pazarlama tekniklerini geliştirmişlerdir. İnternet ve sosyal medyanın aktif kullanımının artışı ile büyük ve orta ölçekli tüm markalar sosyal medyayı en önemli pazarlama mecraları arasında görüp,  bu mecralara uygun strateji oluşturma çabası içerisindeler. Kısa bir süre önce meydana gelen gezi olayları ile bir ülkenin gündemini büyük ölçüde değiştirebilecek kadar etkili olduğu görülen Twitter, markaların doğru stratejiler eşliğinde kullandığı takdirde hem pazarlama amaçlı hem de marka itibarını genişletebilecekleri en önemli sosyal mecralardan biri olarak görülmektedir.

Genel bir bakış açısıyla baktığımızda Twitter; 140 karakter ile anlık düşünceleri yazı, video ya da görüntü olarak arkadaşlar ile paylaşılan, takip eden ve takip edilen olunabilinen, mention ile kişiye özel mesaj ve yorum bırakılabilen, hashtag ile gündem oluşturulabilen ya da gündemde olan bir hashtag hakkında tweet atılabilen ve aynı zamanda diğer sosyal ağlar ile entegre edilebilen bir sosyal mecradır. Peki, ülkemizde Facebook’ tan sonra en fazla kullanıcı sayısına sahip, gün geçtikçe de aktif kullanıcı sayısını arttıran Twitter ile iyi bir pazarlama stratejisi oluştururken yapmamız gerekenler neler olmalı, bunlardan bahsedelim.

Profilinizi optimize edin. Profil resminizi ve arka plan kapak resminizi kurumsal kimliğinizi ortaya koyacak logo ya da resimler olarak düzenlemelisiniz. Kullanıcı adınız markanız olmalı ve kullanıcılar arattığında markanıza kolaylıkla ulaşmalı. Profil bilgilerinize markanızın vizyon ve misyonunu, web site adresinizi ve diğer sosyal ağlardaki hesaplarınızı entegre etmelisiniz. Böylece kullanıcı markanız ile ilgili ulaşmak istediği tüm bilgilere ulaşabilirken diğer sosyal ağlardan da kullanıcı çekebileceksiniz.

Doğru hedef kitleye ulaşmalı ve takipçilerinizi arttırmalısınız. Tüm sosyal ağlarda da olduğu gibi twitterda da takipçi sayısını arttırma çabasına girmek yerine hedef kitlenizi takipçileriniz arasına katmalısınız. Herkesi takip etmemeli ve sadece takipçi arttırmaya odaklanmamalısınız. Etkili bir takipçi portföyü oluşturmanız ve bu takipçilerle iletişimde olup, bazı kampanya ve ödüllerle değer katmanız zaten yayılmanıza fayda sağlayacaktır. Ve pazarlama tekniklerinde en önemli adımlardan biri data oluşturma ve veri toplamayı, takipçilerinizle yapacağınız anketler ile gerçekleştirebilirsiniz.

Devamlı olarak takipte kalın. Hakkınızda neler konuşuluyor, rakipleriniz ve hedef kitleniz ne yapıyor devamlı surette bilmeniz gerekiyor. Bu analizlerle oluşabilecek krizlere anında müdahale edebilir, pazarlama stratejilerinizdeki doğru ve yanlışları gözlemleyerek daha kolay bir şekilde doğruların üzerine gidebilir, yanlışlarınızı düzeltebilirsiniz. Ayrıca markanız hakkında yapılan yorumlara ve sorulan sorulara doğru bir dille cevap vermenizin itibarınıza da olumlu etkileri olacaktır. Unutulmamalı ki, sosyal mecralar arasında özellikle twitter gündemi anlık değişebilir ve hızla yayılabilir niteliklere sahiptir. Takipte kalmalısınız!

Tweetlerinizi markaya fayda sağlar ve yayılabilir niteliklerde oluşturmalısınız.  Öncellikle sadece markaya dair tweetler atmamalı gündemi takip ederek takipçilerinizin ilgisini çekebilmelidir ki retweetlenerek yayılabilin. Aynı zamanda yayılabilmek için takipçilerinizden açıkça paylaşılmayı istediğiniz slogan veya teşekkür ve teşvik yazıları kullanabilirsiniz. Markaya fayda sağlamak için ise linklerinizi ya da markanızın algılanmasına sebep olabilecek görsel ve videolardan faydalanabilir, markanızı, ürün ya da hizmetlerinizi tanıtıp takipçilerinizi satışa yönlendirebilirsiniz. Etkileşimin yüksek olduğu gün ve saat dilimlerinde düzenli ve devamlı paylaşımlarda bulunmanızda önemli bir noktadır. Tüm bunları yaparken unutmamanız gereken hedef kitlenize 140 karakterle kısıtlı tweetler ile hitap edebiliyor olmanızdır. Bu sebeple kısa, net ve dikkat çekici tweetler oluşturmalısınız.  

 

 

Share with