Etkili Sosyal Medya Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

Etkili Sosyal Medya Kampanyası Nasıl Oluşturulur?

/ No Comment

Markaların başarılı dijital pazarlama çalışmaları yürütmek için kullandığı en önemli adımlardan biri, sosyal medya kampanyalarıdır. Takipçi sayısını, marka bilinirliğini , ürün ya da hizmet satışını, site trafiğini arttırmak gibi birçok önemli avantajları beraberinde getiren bir çalışmadır. Son yıllarda özellikle büyük markaların mikro siteler ve bu sitelere entegre ettikleri hesaplar üzerinden yürüttükleri etkili birçok kampanya ile karşılaşmaktayız. Markalar bu sosyal medya kampanyaları ile büyük başarılar elde ederek dijital mecraları etkili kullanabildiklerini ortaya koymaktalar.

Dijital mecralarda yer alan, ister küçük ölçekli olsun ister büyük ölçekli olsun tüm markaların ilk hedefi bu mecralardan fayda sağlamaktır. Sosyal medya kampanyası da bahsettiğimiz gibi dijital mecralardan marka için fayda sağlamanın en önemli yöntemlerinden biridir. Başarılı ve etkili bir sosyal medya kampanyası gerçekleştirebilmek için neler yapmalıyız?  Bundan bahsedelim.

Sosyal medya kampanyasının hedefi belirlenerek, ana hatlarıyla planlama ve strateji oluşturulmalıdır. Bir sosyal medya kampanyasının hedefi, planı ve stratejisi belirlenmediği sürece başarıya ulaşması beklenemez. Bu durumun önemini farkına varıp, itinayla üzerinde durmalısınız. Kampanyaya başlamadan önce, markanız için oluşturacağınız bu kampanya ile ne hedefliyorsunuz bu sorunun cevabını net olarak belirlemeli ve yol haritanızı bu doğrultuda oluşturmalısınız.

Belirlediğiniz hedefe ve yol haritanıza uygun yetkin bir ekip oluşturmalı ya da mevcut ekibiniz var ise eksik olduğunuz alanları doldurarak ekibinizi kampanyaya uygun olarak tamamlamalısınız. Kampanya sürecinde beraber çalışacağınız ekip başarıya ulaşmanızda çok fazla etkili olacaktır. Alanında profesyonel ve sizi hep bir adım ileriye taşıyacak ufku geniş bir ekip kurmanızda her zaman fayda vardır.

Sosyal medya kampanyanızın hangi platformlarda yer alacağına ve sürecine mutlaka önceden belirlemeli ve bu doğrultuda ilerlemelisiniz. Kampanyanızın niteliğine ve hedef kitlenizin yer aldığı platformlarda yer almalısınız. Aksi halde boşuna bütçe ve zaman kaybı yaşar aynı zamanda kampanya başarınızı olumsuz etkilersiniz. Kampanyanızın süreci de bir o kadar önemlidir. Olması gerektiğinden kısa bir sürede bitirdiğiniz kampanya ile yeteri kadar etki yaratmanız mümkün olmayacaktır. Öyle ki kampanyanızdan daha haberdar olmayan bir kitle olabilir. Olması gerektiğinden uzun bir kampanya süreci ise hedef kitlenizi sıkabilir ve olumsuz tepkilerle karşılaşabilirsiniz.

Tüm bunları gerçekleştirdikten sonra harekete geçmeli, kampanyanızı hedef kitlenize duyurmalı ve takipte kalmalısınız. Bu süreçte belirlediğiniz yol haritasına sadık kalmalı ve aynı zamanda takipte kalarak oluşabilecek olumsuz durumlara hızla müdahale etmelisiniz. Sosyal medyada yapılan tüm çalışmalar takip süreci gerektirir. Beklenmedik bir anda olumsuzluklarla karşılaşabilmek ve müdahale edilmediğinde bu olumsuzlukların en hızlı büyüdüğü bir platformdur. Bu durumda sosyal medyanın risk alanıdır, diyebiliriz.

Son olarak kampanyanızın bitiş süreci geliyor. Bu süreçte neler yaptığınızı, ne faydalar sağladığınızı ya da oluşabilecek olumsuzlukları mutlaka analiz etmelisiniz. Böylece hem kampanya başarınızı ölçebilir hem de sonraki sosyal medya kampanyalarınıza veri toplayabilirsiniz. Aynı zamanda kampanya sonucunda vaad ettiğiniz ödülün kazanana ulaştığını kampanyayı sunduğunuz platformlarda mutlaka duyurmalısınız. Bu duyuruyu kazananın aracılığıyla yapabilir ve bu duyuruda bir sonraki kampanyanızın ön duyurusunu yapabilirsiniz.

Sosyal medya kampanyaları uzun süreçler ve detaylı çalışmalar gerektirir. Fakat hakkıyla yapılan bir sosyal medya kampanyası ile markanıza sağlayacağınız faydalar hiç de küçümsenebilecek niteliklerde değildir. Geleneksel mecralardaki kampanyalara oranla, daha az bütçeyle daha büyük kitlelere hitap edebilmek ve etkili olabilmek tamamen sizin elinizde.

Share with