Etkili İçerik Üretimi İçin Yardımcı Araçlar

Etkili İçerik Üretimi İçin Yardımcı Araçlar

/ No Comment

Dijital mecralarda yürütülen çalışmaları başarıya ulaştırmak, etkili içerik üretmekten geçiyor. Etkili içerik üretebilmek bilgi birikimi ve bilginin doğru anlatım biçimi ile aktarılmasına dayalıdır. Dijital mecralarda altın kurallar arasında doğru içerik, doğru zaman ve doğru mecra şeklinde 3 ana hat vardır. Tüm bu adımların en temeli olan içerik oluşturma işlemi, çalışmaların en zor basamağıdır. İçerik oluştururken, daha etkili bir sonuca ulaşabilmek için hizmete sunulan araçlardan yardım almak işleri kolaylaştırmaktadır.

Peki, etkili içerik oluşturmak için hangi araçları kullanmalıyız?  İçerik oluşturmanın ilk adımı, doğru konuyu ele almaktır. Bizlere konu bulmakta kolaylık sağlayacak araç ise; Twitter Trending Topic. Ele alınacak konu hakkında bir fikir oluşmadıysa Twitter Trending Topic sayesinde,  ülke gündemindeki konu başlıklarına erişerek, bu konular ele alınabilir. Ülke gündeminde yer alan bir konu birçok kullanıcının dikkatini çekecektir.  Konu belirlemede yardımcı olacak bir diğer araç Linkedin Pulse'dir. Profesyonelleri barındıran Linkedin platformu, aynı Twitter Trending Topic gibi sizlere gündem başlıkları hakkında bilgi verir.  İçerik konusu oluştururken en fazla fayda sağlayacak araç Google Keyword Planer olacaktır. Bu araç sizlere en fazla aratılan konular hakkında bilgi verir. Bu konular hakkında yazılan yazılar, diğer konulara göre daha fazla trafik alır.

Etkili içerik oluşturmak için, yardımcı araçları kullandık ve bir konu belirledik. Geldiğimiz işlem basamağı ise artık içeriğin oluşturulması. Konunun belirlenmesinden sonra, uzunca araştırmalar yapılmalıdır. Konu hakkında farklı kaynaklardan yorumlar okunmalı ve incelenmelidir.  Konu araştırmalarında yardımcı olacak araçlar nelerdir?  

·         Google Trends: İçeriğinizin konusu hakkında mutlaka Google Trends araştırması yapmalısınız. Bu araştırma sizlere konunuzun geçmişteki durumunu ve şuanını verecektir. Bu araştırma sizlere sunduğu veriler ile zengin bir içerik oluşturmada yardımcı olacaktır.  

·         Quora: İçeriğinizin konusunu Quora platformunda aratmanız, sizlere gerçek kullanıcıların konu hakkındaki soru ve cevaplarını verecektir. Quora platformu, oldukça popüler ve soru-cevap eşliğinde yürütülen bir platformdur.

·         Google Search: İçeriğinizi oluşturmadan önce mutlaka yapmanız gereken; konunuzun anahtar kelimelerini Google'da aratmanız. Bu arama sizlere konunuz hakkında üretilen diğer içerikleri sunacaktır. Bu içerikler gözden geçirilerek, konu zenginleştirilebilir.

Etkili içerik oluşturmak için yardımcı araçlardan faydalanarak, etkili bir konu belirledik ve konu hakkında araştırmalar gerçekleştirdik. Son olarak istediğimiz platform yardımı ile makalemize başlıyor ve hikayeleştirme yöntemini kullanarak, içeriğimizi oluşturuyoruz.  Üretilen içeriğin konusu veya anlatım biçimi o içeriğin etkili olması için yeterli değildir. Bunların yanı sıra hedef kitleye ulaşabilinecek en doğru mecralar belirlenmeli ve içerik bu mecralar üzerinden kullanıcılara sunulmalıdır.

Share with