Etkili İçerik Oluşturma

Etkili İçerik Oluşturma

/ No Comment

Marka/kurum ve kuruluşların, sosyal medya platformları üzerinden yürüttüğü pazarlama çalışmaları içerikler üzerinden yürütülmektedir. Markaların sosyal medya üzerinden pazarlama yapabilmesi için ilk oluşturması gereken içerikleri olacaktır. Dijital pazarlamanın ilk adımı olan içerik oluşturma aynı zamanda etkili bir satış yönteminin bel kemiğidir. Belirlediğiniz pazarlama stratejisini etkili kılabilecek olan içerikleriniz aynı zamanda tüm çalışmalarınızın sonuçsuz kalmasını da sağlayabilmekte. Bu sebeple içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcut. Bunlar;

 Etkili içerik oluşturmanın ilk yöntemi, hedef kitlenizi dinleyebilmek. Oluşturduğunuz yazı veya görsellerde kendinizi ifade etmek isterken, kullanıcılarınızı sıkabilirsiniz. Bu sebeple içerik oluştururken kendi ifadelerinizden çok, kullanıcılarınızın odak noktasında olan konuları ele almalısınız. Bu konuları belirlerken hedef kitlenizi iyi analiz etmeli ve bunu içeriklerinize yansıtabilmelisiniz. Hedef kitlenizi analiz etmenizin en kolay yöntemi ise; yorumları incelemek, kullanıcılarınızın profillerini ve hareketlerini gözlemlemek olacaktır.

Başlık, etkili bir içerik oluşturmanın en önemli adımlarından biridir. Kullanıcıların her biri yazınızı okuyacak zamana sahip olamayabilir. Fakat sayfanızı ziyaret eden her kullanıcı başlıklar ile göz göze gelecektir. İşte bu noktada kullanıcıyı yazınıza çekebilecek veya onu kaybedebilecek olan, içeriğinizin başlığıdır. Kullanıcıların dikkatini çekerek onları yazınızı okumaya teşvik edebilmek için çarpıcı başlıklar seçmelisiniz.  Etkili bir içerik için çarpıcı, dikkat çekici ve farklı bir başlık seçmelisiniz.

  İçeriğinizi oluşturmaya başlarken yapmanız gereken bir diğer madde ise ‘ hikayeleştirme’ olacaktır. Yazınıza başlarken kullanacağınız dil, o içeriğin okunma sayısını belirleyecek en önemli özelliktir. Çok güzel bir konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmak ve bunu yazıya dökmek, içeriğinizin kullanıcılar tarafından beğenileceğiniz ifade etmez. İçeriğinizin kaderini belirleyen kullanacağınızın dilin akıcılığı ve anlaşılır olabilmesidir. Kullanıcıların sıkılmadan içeriğinizi okuyabilmesi için, anlatacağınız konuyu hikayeleştirmelisiniz. Bu kullanıcılarınızın hoşuna gidecek ve tüm içeriğinizi okumalarını sağlayacaktır. Aynı zamanda içeriği oluştururken çok fazla mesleki tabir kullanımları olumsuz bir sonuç doğurabilir. Bu sebeple hikayeleştirdiğiniz içeriğinizde daha sade ve anlaşılır bir dil tercih etmelisiniz.

 Oluşturacağınız içerikte dikkat çekecek bir diğer özellik ise neyi odak noktası aldığınız olacaktır. Satış odaklı oluşturulmuş bir içerik mutlaka fark edilecek ve olumsuz bir yargı oluşturacaktır. Bu sebeple etkli içerik oluşturabilmeniz için odak noktası olarak bilgi paylaşımı alınmalıdır. İçeriğiniz para harcatmaya değil, ürün veya hizmetiniz hakkında bilgilendirmeye yönelik olmalıdır.

Etkili içerik oluşturmanın en temel noktası ise teknik hatalardır. Yazınızda dikkat çeken dil bilgisi hataları, içeriğin tüm etkisini yok edebilmekte. İçeriği oluştururken sadece öğretici veya bilgilendirici bir tavır ve istek için de dikkatli olumladır. Yazım hatalarının olmamasına ve hikayeleştirme ile anlatıma odaklanarak içerik oluşturulmalıdır. 

Share with