Facebook İçeriklerinde Kullanabilecek Etkili Özellikler

Facebook İçeriklerinde Kullanabilecek Etkili Özellikler

/ No Comment

Facebook 1 milyarı aşkın kullanıcı sayısı ve yüksek hedef kitle ile etkileşim oranı ile markaların sosyal medya pazarlaması çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası halindedir. Sosyal medya pazarlamasında ise içeriklerin önemi anlaşılarak uzun zamandır sektörde kral olarak anılmaktadır. Bu sebepledir ki; Facebook' ta başarılı pazarlama çalışmalarına ulaşmak için markaların Facebook içeriklerini doğru strateji ve özellikler üzerinden detaylı çalışmalar ile yürütülmelidir. Özellikle son zamanlarda Facebook' ta markaların içeriklerini hedef kitleye ulaştırması ve geri dönüşümler sağlaması biraz daha zor bir hal aldı. Facebook' un kullanıcıları reklam vermeye yönlendirmek amacıyla gittiği algoritma değişikliği bu durumun esas sebebi olarak bu platformdaki organik erişimi yüksek oranlarla düşürdü. Artık markaların Facebook içeriklerini daha kaliteli ve özenle oluşturmaları gerekiyor.

Markanıza başarılı Facebook içerikleri oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok özellik mevcuttur. Bu özelliklerden bahsetmeden önce, bu özelliklerin Facebook dışındaki sosyal medya platformlarda da kullanılması gerektiğini söylememiz gerekir. Peki, nedir bu başarılı Facebook içerik oluşturma özellikleri?

  • Facebook içeriklerinizde paylaşım esnasında kullandığınız metni kısa tutmanız etkileşim oranını arttırır. Yapılan araştırmalara göre içerik paylaşım metinlerinin 40 ile 70 karakter arasında tutmakta fayda olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu özelliğe önem gösterilerek paylaşımların etkileşim oranı her zaman daha yüksek olmaktadır. En kısa haliyle bir metin eşliğinde sunduğunuz paylaşımlarınız hedef kitlenin daha fazla ilgisini çekeceği için başarıyı kolaylıkla yakalayabileceğiniz bir içerik olacaktır.
  • İçeriklerinizi link eşliğinde paylaşmanız hedef kitle ile etkileşim oranını ve aynı zamanda da geri dönüşüm oranını arttırmak için kullanabileceğiniz etkili bir içerik oluşturma özelliğidir. Bu sebeple markaların içeriklerini paylaşırken linklere yer vermesi özellikle web site trafiğini önemli ölçülerde etkileyecektir. Aynı zamanda Facebook' un açıklamalarına göre link içeren içerikler yönlendirmesi de göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemli bir özelliktir.
  • İçerik paylaşım zaman aralığını özenle seçmelisiniz. Örneğin; uzun zamandır bilinenin aksine Facebook sayfa istatistiklerine bakılarak yoğun olunan zamanlar artık erişimin yüksek olduğu zaman dilimleri olarak görülmüyor. Bunun sebebi ise bu zaman dilimleri içerisinde çok fazla içerik paylaşılıyor olması ve hedef kitlenin ilgisinin dağılmasıdır. Hafta sonları ve hedef kitlenin aktif olduğu saat dilimlerinin 3 ile 4 saat zaman dilimi aralığında yayılmış olarak paylaşımların yapılması etkili bir içerik özelliği olarak kullanılabilir.
  • Facebook ve tüm dijital medya içerikleriniz için geçerli olan bir özellikte gündem ile ilgili olmasıdır. Sosyal medyada gerçek zamanlı pazarlama olarak bilinen bu yöntemi içeriklerinizde de kullanmanız her zaman markaya fayda sağlayacak bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Hedef kitlenin ilgisinin yoğun olduğu gündem ile ilgili kaliteli içerikler her zaman etkileşim oranını arttıracaktır.
  • Son olarak Facebook içeriklerinizde her gün içerik paylaşarak bunu rutin bir durum haline getirilmiş bir çalışmadan çok markanızın stratejilerinin bir parçası halinde bir çalışmaya dönüştürmeniz etkileşim ve geri dönüşüm bakımından etkili bir özellik olarak kullanılmalıdır.

Share with