E-Ticaret İçin Etkili İçerik Pazarlaması

E-Ticaret İçin Etkili İçerik Pazarlaması

/ No Comment

Dijital mecraların popülerliği ile hedef kitlesine bu platformlarda rahatlıkla ulaşabileceğini farkına varan markaların zaman kaybetmeden markalarını dijital mecralarda konumlandırdığı şu günlerde E-ticaret çok fazla önemli bir hal aldı. Ancak markaların E-ticaret ile geri dönüşüm sağlamaları sadece dijital mecralarda yer almak ile sınırlı bir durum değil. Üzerinde duracağımız içerik pazarlaması E-ticaret için önemli bir çalışma niteliğinde. Dijital mecralarda tartışılmaz bir konu haline gelen ' İçerik kraldır.' öngörüsü, markalarında farkına vararak üzerinde detaylı çalışmalar yürüttüğü bir hal aldı. Artık markalar fayda sağlar, özgün, gündemden içerikler ile özellikle sosyal medya üzerinden mevcut müşterilerini sadık, hedef kitleyi müşteri olarak portfoyüne katabileceklerini bilmekte. Aksi yolda ilerleyen markaların ise birçok başarısızlık ile karşı karşıya kaldığı net olarak ortada. Öyle ki;" E- ticaret ile geleneksel satıştan daha yüksek gelir elde ediliyor deniliyor, neden biz başarısız olduk?" diyen markaların dijital pazarlama stratejisinden, sosyal medya pazarlamasından ve içerik pazarlamasından uzak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

E-ticaret çalışmaları yürüten markaların içerik pazarlamasında hangi yöntemler ile ilerlemesi gerektiğinden bahsedelim.

E-ticaret satış odaklı bir dijital pazarlama yöntemi olduğu için bu doğrultuda bir hedef belirlenmeli ve bu hedefe uygun strateji oluşturarak hangi mecraların kullanılacağına karar verilmelidir. Hedef kitlenizin kimler olduğuna dair gerekli araştırmalar yaparak bu kitle üzerine odaklanmanız. E-ticaret' te içerik pazarlaması çalışmalarınızı yürütürken sizi avantajlı kılacaktır. Ne kadar çok kişiye ulaştığınızdan çok geri dönüşüm sağlayabileceğiniz hitap ettiğiniz hedef kitleye ulaşmanız önemlidir. Amaç ürünlerinizi müşteri ile buluşturmak ama öncelikle müşterilerinizi sadık bir hale getirmek ve daha müşteriniz olmamış hedef kitlenizi satışa yönlendirmek için ilgi çekmeniz gerektiğini bilerek paylaşımlarınızı tamamen ürünlerinizin içermemesi gerektiğini unutmamalısınız. Bu sebeple hitap ettiğiniz hedef kitlenin ilgisini çekecek paylaşımlar çoğunlukta olmak üzere ürün içeren paylaşımlarınızı daha az tutmalısınız. Ürünlerinize indirim ya da promosyon içeren sosyal medya kampanyalarınızda yer vermek en doğrusu olacaktır. E-ticaret' te içerik pazarlamasında ne şekilde içerikler üretebileceğinize geldiğimizde ise; tüm dijital mecralarda kullanılabilen yazılı içerik, video içeriği, görsel ve infografik içerikler, online oyunlar, indirilebilir içerikler üretebilmeniz mümkündür. Bu içerik çeşitleri arasından içerik dijital pazarlama stratejinize en uygun olan içerikleri yoğun olarak kullandığınızda başarıya ulaşmak için bir adım daha öne geçmiş olacaksınız.

İçerik pazarlaması ile e-ticaret sitenizin trafiğiniz arttırarak bu trafiği kolaylıkla satışa yönlendirebilirsiniz. Bu sebeple içerik pazarlaması çalışmalarını satış odaklı düşünmekten çok E-ticaret sitenize trafik çekmek amacıyla oluşturursanız daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Sonuç olarak E-ticaret sitenizin trafiğinin artması doğru orantılı olarak satış oranınızı arttıran en önemli etkendir.

Share with