E-Mail Pazarlamada ‘Hoş geldin’ E-Maili

E-Mail Pazarlamada ‘Hoş geldin’ E-Maili

/ No Comment

Günümüz pazarlama trendlerinden biri de e-mail pazarlamadır. Dijital pazarlama yöntemleri içinde, diğerlerinden ön plana çıkan e-mail pazarlaması müşteriler ile marka arasında iletişim bağı oluşturmanın etkin bir yoludur. Markalar e-posta yolu ile kullanıcılarını yeni kampanyalardan, ürünlerden ve marka ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar eder. Kullanıcıya ilk atılan e-posta ise 'Hoş geldin' olur. Web sitesine yeni üye olan kullanıcı, markadan gelen Hoşgeldin e-postası ile ilk izlenime sahip olur. Bu e-posa kullanıcıya değer katma ilkesi baz alınarak kullanılır. Aynı zamanda kullanıcı ile ilk temas olan ilk e-posta oldukça önemlidir.

Peki 'Hoş geldin' e-postası hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?

Marka adı ve üye ismi olmalı

Dijital pazarlama yöntemleri birebir yapılamadığından, bu açığı kapatmanın altın kuralı kullanıcıya değerli hissettirmek olacaktır. Altın kural olan kullanıcıya değer kama ilkesi, e-posta içinde özellikle kullanıcı ismini belirtmekle geçebilir. Bunun yanı sıra marka ismi de e-posa içinde yer almalıdır. Gün içinde onlarca web sitesine üye olan kullanıcı için bu durum ayırt edici bir unsur olacaktır.

Üyelik sırasında boş bırakılan kısımlar doldurulmaya teşvik edilmeli

Web sitesine yeni üye olan kullanıcının diğer bilgileri de, data toplamak adına markanın arşivinde olmalıdır. Bu nedenle web sitesine yeni üye olan kullanıcıya giden ilk e-posta içinde kullanıcı bilgilerini doldurulmaya yönlendirilmelidir.

Şifre ve kullanıcı adı hatırlatması

Yeni üye olan kullanıcı, daha sonra aktif olarak web sitesinde yer alması adına ilk e-posta içine şifre ve kullanıcı adı hatırlatması yapılmalıdır. Bu hatırlatmanın sebebi ise, bir kullanıcı günde birçok web sitesine üyelik açar ve sonra bu üyelik bilgilerini hatırlamayabilir. Bu olası durumu ortadan kaldırmak için hoş geldin e-postası içinde hatırlatmalara yer verilmelidir.

Sosyal hesapları beğenmeye teşvik etme

Yeni üye olan kullanıcı ile marka arasındaki bağı kuvvetlendirmek adına, kullanılan tüm sosyal hesaplara ilk e-postada yer verilmelidir. Kullanıcıyı beğenmeye teşvik edici eğlenceli butonlar bu işi görmeye yeter.

İndirim kuponu tanımlamak

Üyeye atılan ilke-postada kişiye ait tanımlanmış indirim kuponları, iyi bir algı bırakmanın en doğru yoludur. Bu iletişim devamlılığı için indirim kuponu iyi bir yöntemdir.

Atılan ilk e-posta markanın aktif ve sadık bir okuyucu kitlesi olmasına olanak sağlar. Bu nedenle markaların yeni üyeleri için hazırladıkları e-postalarda doğru adımları izlemeleri önem taşır.

Share with