Dikkat Çeken Twitter Kampanyaları

Dikkat Çeken Twitter Kampanyaları

/ No Comment

 Sosyal medya platformu üzerinde en sık kullanılan platformlardan biri de Twitter. Bu platform da ‘#’ kullanımı ile etkili kampanyalar düzenlenebilmektedir. Twitter da doğru bir strateji üzerinden kampanya yönetimi yapabilen markalar, sosyal medyada yankı uyandırmayı başarıyor.  İşte doğru bir strateji  ile başarıyı yakalayan kampanyalar;

Turkcell ‘ Daha fazla tweet’ Kampanyası

Turkcell ‘Daha fazla tweet’ kampanyası ile kullanıcılarına ulaşmanın yanı sıra, yeni ürünlerini tanıtmayı hedefledi. Kampanya içeriği ise; postitler üzerine kurulu bir kampanya süreci yaşandı. Marka tarafından oluşturulan postitleri ‘ #turkcelltweet ‘  hashtagi altında kullanıcılar tweetledi. Postitlerin tükenmeye başlayıp, sona yaklaşıldığı süreçte ise küçük oyunlar düzenlendi. Bu oyunların kazananlarına hediye dakikalar, sms hakları verildi. Kampanyanın büyük ödülü olan akıllı telefonlar ise, postitlerin en sonuncusunu kaldıran kişiye ödül olarak verildi.  Kampanyanın en can alıcı noktası ise canlı yayınlanmasıydı. Tüm kampanya süreci günlük 3 saat gibi bir sürede canlı olarak kullanıcılara aktarıldı. Kampanyanın toplam süreci 7 gündü. Turkcell, bu kampanya ile yeni akıllı telefonlarının tanıtımını yaparken, dünya çapında da kendisinden söz ettirmeyi başardı. Kampanya sonucunda Turkcell, 8 gün boyunca trend listelerinde kalırken, binlerce tweet aldı. Yani Turkcell düzenlediği kampanya ile ile büyük bir sosyal medya kampanyasına, başarı ile imza attı diyebiliriz. Turkcell’in bu kampanyada başarılı olmasının en temel sebebi, doğru hedef kitlesini belirleyebilmek ve onlara ulaşmak için doğru platfromları kullanmak oldu. Kampanya sürecinde teşvik amaçlı verilen hediye telefonlar ise Turkcell’in yeni akıllı telefonlarının tanıtımı için oldukça doğru bir tercihti.

 Starbucks ‘ Tweet-A-Cofeee’ Kampanyası

Starbucks, Twitter platformunu en doğru şekilde kullanan markalardan biri. Twitter üzerinden başarılı kampanyalara imza atan Starbucks, bu kampanyası ile online hediye kavramına yeni bir boyut kazandırdı. Starbucks’ın düzenlediği ‘ Tweet-A-Coffee’ kampanyası sayesinde arkadaşınıza, ailenize veya bir tanıdığınıza Twitter üzerinden kahve ısmarlama olanağı verildi. Kullanıcılar Twitter hesaplarına kredi kartlarının bilgilerini senkronize ettikten sonra bu kampanyaya dahil olabildiler. Kampanya içeriğine göre, arkadaşınızın Twitter profiline #tweetacoffe yazmanız yeterli oluyor. Hesabınızdan çekilen 5 dolar ile arkadaşınıza bir kahve ısmarlamış oluyorsunuz. Starbucks’ ın bu kampanyası mobil entegrasyonda öncülük etmesini sağladı. Bu kampanya ile kullanıcılarının dikkatini çekmeyi başaran Starbucks, çok başarılı bir yönetim sürecine imza atmıştır.

Magnum Türkiye

 En başarılı Twitter kampanyalarının ilk sıralarında yer alan bir kampanya da Magnum Türkiye tarafından gerçekleştirilen kampanyadır. Magnum Türkiye, gerçekleştirdiği bu kampanya ile başarılı hikayeler arasında yer almayı sağladı. Aynı zamanda Twitter tarafından da dikkatleri üstüne çekmeyi başaran Magnum Türkiye, satışına da büyük fayda sağladı. Magnum Türkiye bu kampanyada ‘ kullanıcıya değer katma ‘ ilkesini kullanarak, kullanıcılarına sorular yöneltti.  Kampanya ‘ #İstanbulPinkmiBlackmi ‘ hashtagi ile yürütüldü. Bu hashtag altında kullanıcılara İstanbul’a pembe mi siyah mı daha çok yakışıyor? Sorusu yöneltildi. Aynı zamanda başarılı görseller ile de desteklendi. Büyük katılım gören bu kampanyaya on binlerce cevap geldi. Magnum, Twitter platformunu doğru bir biçimde kullanırken, kullanıcılarını da bu kampanyaya dahil ederek etkileşimini arttırmayı başardı. Kampanya aynı zamanda diğer geleneksel reklam araçları ile de desteklendi. Kampanya için düzenlenen özel gece yine Twitter üzerinden kullanıcılar ile paylaşıldı. Magnum Türkiye ‘nin başarı hikayesindeki en temel nokta, kullanıcıları da kampanya sürecine başarılı bir şekilde dahil etmek oldu. Aynı zamanda kullanıcılarına sorular yönelten Magnum hafızalara büyük bir başarı hikayesi ile kazındı.

 Tüm bu kampanyaların süreçleri izlendiğinde, Twitter üzerinden yapılan kampanyalarda en önemli noktanın kullanıcıları da dahil edebilme ve onlara değer katma olduğunu görüyoruz. Başarılı bir kampanya süreci, sonucunda ödüle varılabilecek ve kullanıcıları özel hissettirecek bir zaman dilimidir.  Bu süreci doğru biçimde yönetebilen Magnum, Turkcell veya Starbucks gibi markalar, kampanya sonucunda etkileşimlerini arttırabiliyor, sıcak satışlarında fayda sağlıyor ve markalarının online itibarını bir adım ileri taşıyabiliyor. 

    Tag Cloud

Share with