Dijital Pazarlamada 2015

Dijital Pazarlamada 2015

/ No Comment

Dijital bir çağ içerisinde olduğumuz şu günlerde internet hayatımızın tam ortasında yer alıyor. 2015 yılının ilk çeyreğini tamamlıyoruz ve dijital dünyada 2015 dair birçok veri şimdiden konuşulmaya başlandı. Bu verilerle ilgili araştırmalar yapılarak, infografikler kitlelere sunuluyor. Önemli olan bu veriler göz ardı edilmeden dijital pazarlama çalışmalarımıza entegre etmektir. Aksi halde markaların dijital dünyada başarılı sonuçlar elde etmesi oldukça zor olacaktır. Öncelikle 2015'te dijital dünyada meydana gelen verilerden kısaca bahsedelim.

Dünya nüfusunun %40' lık bir oran ile ortalama 3 milyarı kişi internet kullanıcısı.

İnternet kullanıcıları %80' lik bir oranla akıllı telefon kullanıyor. Fakat halen %91' lik bir oranla internet kullanıcıları bilgisayar kullanmakta.

Dijital pazarlama çalışmaları %28 gibi bir oran ile arama motorları üzerinden, %4 gibi bir oranla sosyal medya platformları üzerinden yürütülüyor. Direkt kanallar ise halen en yüksek oranlara sahip.

İçerik pazarlamasında sosyal medya platformları en yüksek oranla kullanılan mecra olarak yer alıyor. Devamında ise bültenler ve internet siteleri yer alıyor. Geçen sene büyük yükseliş gören micro siteler bu sene büyük bir düşüş yaşayarak en son sırada yer alıyor.

Dijital pazarlama stratejisine sahip markalar %34 iken, halen bir dijital pazarlama stratejisine sahip olmayan markaların oranı % 50 civarında ve bu markalar bir strateji olmadan dijital pazarlama çalışmalarını yürütmektedir.

Dijital dönüşüm üzerine 2 yıldan fazladır çalışma yürüten markalar%11' lik bir orana sahip, %37' si ise halen böyle bir çalışma içerisinde değildir.

Bu veriler ışığında 2015 yılının ilk çeyreğini bitirmek üzere olmamıza karşın dijital dünyada birçok özelliğin değiştiğini net olarak görmekteyiz. Bu verilere göre en fazla göze çarpan değişikliklerden bahsedelim. Mobil pazarlama dijital mecralarda trend bir hal almasına rağmen halen bilgisayarlar hala öncülüğünü korumaktadır. Aynı zamanda yükselişini devam ettirdiği de net bir gerçektir. Aynı durum sosyal medyanın dijital pazarlamada yükselen bir mecra olmasına rağmen, halen öncülüğü arama motorlarının koruduğunu görmekteyiz. Markaların dijital pazarlama çalışmalarına geldiğimizde ise, farkındalığın artış göstermesinin yanında halen markaların bir strateji üzerine çalışmalarını yürütmediğini hatta dijital pazarlama çalışmalarına dahi adım atmadıklarını görmekteyiz. Kısacası özellikle son yıllarda dijital mecraların ve bu mecralar üzerinde yapılan çalışmalarda büyük gelişimler sağlanmış olmasına rağmen daha kat edilmesi gereken çok yol var. Dinamik bir yapıya sahip olan dijital dünyanın bu yapıya uygun olarak meydana gelen değişiklikleri bünyesine dahil etmesi hem gücünü arttıracak hem de markaların bu mecralar üzerinde yürüttükleri pazarlama çalışmalarında daha başarılı olmalarını sağlayacak önemli bir etkendir. Aynı zamanda markalarında bu değişiklikleri takip ederek bu doğrultuda bir yol çizmeleri de bir o kadar önemlidir.

Share with