Blogger mı, Tumlbr mı?

Blogger mı, Tumlbr mı?

/ No Comment

Blog platformlarına her gün bir yenisi eklendikçe kullanıcının yaşadığı kararsızlıkta artıyor. Hangi blog servisi seçilmeli, SEO çalışmaları nasıl etkilenir ya da kullanım avantajları hangi blog servisinde daha fazla? Vs. gibi binlerce soru beliyor. Bu sorular içinde keskinleşmiş hat ise iki dev blog servisidir. Blogger mı? Tumblr mı?

Kullanıcıyı kararsızlığa düşüren bu sorunun aslında kesin bir yanıtı yok. Hangi servisin daha avantajlı yada işlevli olduğu, kişinin beklentisi ile ilişkili bir durumdur. Kullanıcı hangi amaç ile blog açacak ve kullanacak, hangi blog servisi bu beklentisini karşılayabilecek sorularının cevabı, hangi blog servisinin daha avantajlı olduğunun karşılığıdır. Blogger ve Tumblr servisleri hakkında kısa bir bilgilendirme, cevap bulmanıza yardımcı olacaktır.

Blogger

Blogger, ücretsiz blog servisidir. Blogger, oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahip bir blog servisidir. Blogger servisi oldukça kolay bir arayüze sahip olduğundan her kesimden kullanıcıya hitap eder. Aynı zamanda dinamik ve statik şablon seçenekleri ile de iyi bir tasarıma sahiptir. Blogger servisi ile arama sonuçlarında yer almak mümkün. Fakat kulaktan kulağa fısıldanan 'Google'ın Blogger servisine arama sonuçlarında öncelik tanıyor' konuşmaları da mevcut. Doğruluk payının olup olmadığı bilinmezken, birçok blog servisinin kullanıcı olarak herhangi bir fark olduğunu göremedim, diyebilirim. Blogger servisi eklentiler bakımından oldukça zengin bir platform. Eklentilerin tek bir tıklama ile bloğa dahil edilebilmesi de artı bir avantaj olarak kullanıcılara sunuluyor. Blogger servisinin kullanıcılarına sunduğu bir diğer avantaj ise mobil uyumluluk. Kullanıcı arayüzünü kullanarak bloğunu mobil uyumlu hale getirebiliyor.

Tumblr

Tumblr servisi ücretsiz bir blog servisidir. Milyonlarca kullanıcıya kısa sürede ulaşan Tumblr servisi, dünya çapında en çok kullanılan blog servislerinden biri. Tumblr servisini diğer blog sevişlerden arıyan algoritma, daha çok resim daha az yazı mantığıdır. Bu algoritma üzerine kurulu Tumblr servisi, Blogger gibi oldukça basit bir kullanıma sahip. Tumblr servisinin dezavantajlarından biri SEO uyumluluğudur. Daha doğru bir tabirle rakipleri ile karşılaştırıldığında Tumblr, katagori yapısı olmadığından, gönderilere ayrı ayrı meta etiketi girememekten dolayı arama sonuçlarında daha az yer alıyor. Aynı zamanda Tumblr platformu az sayıda eklentiye sahip bir blog sistemidir. Ücretsiz blog servisi olan Tumblr'ın, ücretli temalarında oldukça başarılı tasarımlar görmek mümkün.

Her iki blog servisine göz atıldığında arama sonuçları dikkate alan bir kullanıcı için Blogger servisi doğru bir tercih olarak görülüyor. Fakat amaç sadece eğlenceli vakit geçirmek ve paylaşımlarda bulunmak ise Tumblr bu ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz blog servisidir. Blog sahibi olmak isteyen kararsız kullanıcılar, beklentilerini göz önünde bulundurursa doğru bir seçim yapacaklardır.

    Tag Cloud

Share with