Blog Yazılarında Etiket Kullanımı

Blog Yazılarında Etiket Kullanımı

/ No Comment

Blog yazılarında etiket kullanımı içeriğin sınıflandırılması için kullanılan bir yöntemdir. Üretilen içeriğin hangi konu ile alakası olduğunu belirtmek için, konu ile alaka düzeyi yüksek olan anahtar kelimeler etiket olarak kullanılır. Bu yöntem ile blog içinde hiyerarşik bir yapı elde edilir. Örneğin, moda üzerine yazılan bir blog var, içeriklerin hepsi moda ile ilgili. Kategoriler ve etiketler yardımı ile, bay ve bayan moda şeklinde bir yapı kurulmuş oluyor. Etiket kullanımının bir diğer sebebi ise, arama motoru sonuçlarında daha hızlı yer alabilmektir. Yani kullanılan etiketler, arama yapılan hangi konularda yer alınacağını da belirtir. Fakat etiket kullanımı bu neden ile kullanılacaksa, bir kod veya eklenti yardımı ile meta anahtar kelimelere dönüştürülmelidir.

Genel olarak etiketler, okuyucuların diğer içerikleri de farkına varmasını sağlar. Doğru kullanılan etiketler okuyucu çekmenize yardımcı olurken, gelen okuyucuların diğer içerikler ile ilgilenerek uzun süre bloğunuzda kalmasına olanak sağlar. Etiket kullanımının önemli rol oynamadığı varsayılsa da, aslında bloğun potansiyel kullanıcılarına ulaşmasında önemi büyüktür. Arama motoru optimizasyonu(SEO) çalışmalarında fayda sağlar. Şöyle ki, arama motoru algoritmasına bağlı kalınarak bulunan belirlenen anahtar kelimeler etiket olarak kullanılır ise, içeriğin konusu ile alakalı arama sonuçlarında yer alınır. Arama sonuçlarında yer alan bir bloğun okuyucu kitlesi, sıklık ile artış gösterecektir. Bu nedenle etiket kullanımı doğru yapıldığı takdir de olumlu etkiye sahiptir.

Etiket kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

Etiket kullanımı özellikle arama motoru optimizasyonu çalışmaları için yardımcı bir araç olarak kullanılıyor ise;

Etiket sayısı fazla olmamalı: Etiket sayısı yazının uzunluğuna bağlı kalınarak, abartılmamalıdır. Ortalama bir değer verilirse, yazının %5 i kadar etiket kullanımı olmalıdır. Aynı zamanda içeriğin görsel anlamda iyi görünmesi içinde etiket sayısı fazla olmamalı ve düzenli bir görünüme sahip olmalıdır.

Etiket seçimi en çok aratılan kelimeler üzerinden yapılmalı: İçerik için kullanılacak etiketler belirlenirken, en çok aratılan anahtar kelimeler üzerinden etiketler seçilmelidir. Bunun nedeni ise, etiketler yazı içeriğinden sonra en fazla arama sonuçlarında yer almasıdır.

Etiketler içerik ile alakalı olmalı: İçerik için belirlenen etiketler, içeriğin konusu ile alakalı olmalıdır. Arama motoru sonuçlarında yer almak için alaka düzeyi oldukça önemli bir etken. Bu nedenle etiketleri belirlerken içeriğin konusu ile bire bir alakalı olmalıdır. Örneğin bir moda yazısında yer alan etiketler, moda,trend, ilkbahar yaz modası vb. şekilde olmalıdır.

Share with