Başarılı Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin İlk Adımlar

Başarılı Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Oluşturmak İçin İlk Adımlar

/ No Comment

Sosyal medya pazarlaması son zamanlarda rekabetin hızla artması ile markalar için oldukça zor bir çalışma halini aldı. Bu alanda başarılı olmayı amaçlayan küçük ya da büyük ölçekli markalar olması fark etmeksizin öncelikli olarak üzerinde durması gereken unsur ise bir strateji oluşturmak ve devamında ki çalışmaları bu strateji üzerinden yürütmesi gerekmektedir. Dijital pazarlamada önemli bir yere sahip olan ve geri dönüşümleri yüksek olan sosyal medya pazarlaması, markaların üzerinde durması gereken bir çalışmadır. Bu sebeple markaların dijital ortamlarda vazgeçemeyeceği bu platformu etkili ve başarı kullanabilmeleri gerekmektedir.

Başarılı sosyal medya pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur? Bundan bahsedelim.

Sosyal medyada strateji oluştururken öncelikli olarak hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Küçük ölçekli bir marka olarak belirli ürün ya da hizmetinizin pazarlamasını hedefliyor ya da büyük ölçekli bir marka olarak ürün ya da hizmet pazarlamasının yanında marka bilinirliği üzerine hedef belirleyebilirsiniz. Önemli olan ise, markanızın sosyal medya üzerindeki hedefinizi strateji oluşturma aşamasında net olarak belirlemeniz ve stratejinizi bu hedefler doğrultusunda ilerletmenizdir. Hedef belirlemenin sosyal medya pazarlama stratejisi için temel oluşturma niteliğinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aynı zamanda stratejinizi oluştururken marka hedefinizi belirlememeniz durumunda markanızın başarısızlıklarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Sosyal medya stratejinizi oluştururken en baştan belirlemeniz gereken bir diğer unsur da hedef kitleniz olmalıdır. Markanızın hitap ettiği kitle ve özelliklerinin belirlenmesi, strateji oluşturma çalışmalarında markanıza kolaylık sağlamakla birlikte başarıya ulaşmada da önemli bir unsurdur. Öyle ki; sosyal medya pazarlamasında ne kadar çok kişiye ulaştığınızdan çok kimler ile etkileşim halinde olduğunuz ve kitle üzerinden ne kadar geri dönüşüm sağladığınız önemlidir. Bu durumda belirlediğiniz bir hedef kitle üzerinden sosyal medya stratejisi oluşturmanız daha başarılı sonuçlar elde etmenizi de sağlayacaktır diyebiliriz.

Sosyal medyada markanızı nasıl konumlandıracağınızda en önemli strateji oluşturma adımlarındandır. Markanızın hangi sosyal ağlarda yer alacağını belirlemek, sosyal medya stratejinizin kilit niteliğinde ki çalışmaları arasındadır. Popüler, kullanıcı sayısı ve etkileşim oranı yüksek sosyal ağlarda markanızı mutlaka konumlandırmalısınız. Bunun yanında sosyal medya pazarlamasında fayda sağlanabilecek diğer ağlar hakkında iyi bir araştırma ile marka konumlandırmanızı yapmalısınız.

Sosyal medya stratejinizi oluştururken üzerinde durmanız ve başarılı olmanızda etkili olabilecek adımlar arasında önemli bir yere sahip olan markanızın duruşu ve iletişim dilidir. Marka konumlandırma aşamasında da önemli bir yere sahip olmakla birlikte strateji oluşturmak için önemli bir adımdır. Sosyal medyadaki hedef, hitap ettiğiniz kitle, yer alacağınız sosyal ağlar ve markanızın kurumsal kimliği doğrultusunda mutlaka bir duruş ve iletişim dili belirlemeniz gerekir. Böylece hem sosyal medyada markanızı konumlandırırken hem de başarılı bir strateji oluştururken fayda sağlayabilirsiniz.

Share with