2015 Yılında Sosyal Medya Pazarlaması

2015 Yılında Sosyal Medya Pazarlaması

/ No Comment

2014 yılının son günlerini gelirken 2015 yılı için dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlamasına dair birçok öngörü ve araştırmalar yapılmakta. Elbette ki, sürekli dinamik bir değişim gösteren bu mecralarda net olarak söylenebilecek tek şey değişimin hızla devam edeceği ve bu yenilikleri takip ederek pazarlama çalışmaları bünyesine doğru yöntemlerle dahil edebilen markaların kazançlı olacağıdır.

2015 yılında dijital mecralardaki en büyük değişikliğin mobil cihazların ve giyilebilir teknolojinin ön plana çıkacağıdır. Markaların pazarlama çalışmalarının tamamen bu yöne dönmesi beklenmezken, payını oldukça fazla büyüteceği de net bir gerçektir. Tüm dünyada akıllı telefonun aktif kullanımının artışı ile dijital ve sosyal medya pazarlamalarının mobile uygun hale getirilmesi gereklilikten çıkarak, zorunlu bir hal alacak. Bu sebeple 2015 yılına gireceğimiz şu günlerde dijital ve sosyal mecralarda kampanya çalışmalarına giren markaların, bir taraftan da 2015 yılı için planlama yapmaya başlamalarında büyük fayda var.

Sosyal medyada 2015 yılında değişecek sosyal medya trendlerinden bahsedelim. 2014 yılında içeriğin önemi anlaşılırken, markaların içerik pazarlamasına yönelmesi, kaliteli içeriklere daha fazla önem göstermeye başlaması söz konusuydu. Bu durum 2015 yılı ile devam edecek. Bu sebeple markaların sosyal medya platformlarına ve bu sosyal medya platformlarındaki hedef kitleye özgü kaliteli içerik üretimine özen göstermeleri gerekecek. Sonrasında 2014 yılında öncülüğünü koruyan Facebook ve Twitter platformlarının etkileşim ile markalara pazarlama çalışmalarında büyük fayda sağlamaya devam edecek. Ancak markaların bu platformlardaki çalışmaları çok yüksek bütçeler gerektirmeye başladı. Yeni olmasına rağmen başarısını kanıtlayan Instagram, Vine ve Snapchat gibi platformlarında markalar tarafından daha etkin kullanılması gerekecek. Bu sebeple markaların bu platformlarda çalışmaları yok ise bir an önce başlaması, çalışmaları var ise de daha fazla özen göstererek üzerinde durmaları gerekecek. Aynı zamanda sosyal medyanın devamlı değişen ve gelişen bir mecra olduğunu unutmadan markaların devamlı olarak yeni sosyal ağları takip etmeleri gerekecek. 2015 yılında sosyal ağların kullanıcı sayısından çok markanın hedef kitlesinde yer aldığı, aktif olduğu ve tabi ki etkileşimim hangi sosyal ağlarda daha çok sağlayabileceği daha da önemli olacak. Bu sebeple basmakalıp sosyal medya pazarlama çalışmalarından çıkıp yeniliklerin takibi ve pazarlama çalışmalarına doğru entegresine önem verilmelidir. Son olarak 2015 yılında sosyal medya pazarlamasında içeriğin parlayan yıldızının video olacağı öngörülüyor. Video paylaşımlarını geleneksel mecralar için ya da herhangi bir sosyal mecra için hazırlayıp bunu Youtube’ ta yayınlamak kesinlikle yeterli olmayacak. Facebbok’ un video paylaşımında 2015’ te hedef kitleyle etkileşimi sağlama konusunda daha etkili olacağı ve Vine için hazırlanan kısa video içeriklerinin daha fazla etkileşim ve geri dönüşüm getireceği düşünülmekte. Markalarında video içeriklerinde Youtube ile sınırlı kalmayıp bu çalışmalara ağırlık vermeleri gerekecek.

Dijital mecralar özellikle de sosyal medya 2015 yılında da gelişim ve değişimini hızla arttıracak. Bu değişime ayak uydurabilen markalar pazarlama çalışmalarında büyük faydalar sağlarken, basmakalıp pazarlama yöntemlerine kendini mahkum bırakan markaların dijital ve sosyal mecralardan fayda sağlaması imkansız bir hal alacak diyebiliriz. 

Share with